پذیرش تحصیلی خارج از کشور - خوان پنجم: وزارت علوم

21- از این خوان به بعد کارهای اداری و از این اتاق به آن اتاق رفتن ها آغاز خواهد شد!!! اگر پسری هستید که کارت پایان خدمت ندارین باید بارها به وزارت علوم برین. برای تشکیل پرونده، گرفتن نامه برای نظام وظیفه و اداره ی گذرنامه، گرفتن مجوز دریافت مدارک رسمی تحصیلیتون و گرفتن نامه ی اجازه ی خروج. خوشبختانه کارها تو وزارت علوم نسبتا سریع انجام میشه ولی خب اگر ساکن تهران نباشین رفت و آمد سخته و مجبورین چند باری به تهران سفر کنین. فقط فراموش نکنین که اگر بتونین از بعد از عید (اواسط فروردین) کارهاتون در وزارت علوم رو آغاز کنین مشکلی از نظر زمان پیدا نخواهید کرد. ضمنا از این خوان به بعد حتما از هر نامه و مدرکی که به شما داده میشه دو نسخه کپی بگیرین چون ممکنه بعدا لازمتون بشه!!!

22- بعد از گرفتن نامه ی پذیرش باید به وزارت علوم مراجعه کنین. اگر فارغ التحصیل هستین هر چه سریعتر با دانشگاه تسویه حساب کنین و نامه ی معرفی به نظام وظیفه رو بگیرین. با ارائه ی اصل و کپی نامه ی پذیرش (قطعی یا مشروط)، نمره ی زبان، نامه معرفی به نظام وظیفه و البته شناسنامه و کارت ملی به وزارت علوم (قسمت اداره کل بورس و امور دانشجویان واحد ادامه ی تحصیل در خارج از کشور با هزینه ی شخصی) در وزارت علوم تشکیل پرونده میدین. درصورتی که دانشگاهی که ازش پذیرش گرفتین مورد تایید وزارت علوم باشه بعد از دو روز پرونده ی شما تایید میشه و نامه ای از طرف وزارت علوم به اداره ی نظام وظیفه ی تهران داده میشه که در اون قید شده که به شما معافیت تحصیلی برای ادامه ی تحصیل در خارج از کشور داده شده و شما میتونین با گذاشتن وثیقه از ایران خارج بشین. شما این نامه رو باید به اداره ی نظام وظیفه ی تهران ببرین برای گذاشتن وثیقه (جزئیات کامل در خوان ششم). ضمنا شما متعهد میشین که هر ترم نامه ی ثبت نام و ریزنمراتتون در دانشگاه خارج از کشور رو برای وزارت علوم ارسال کنین تا معافیت تحصیلیتون تمدید شه که این هم دردسریه!!!

23- بعد از اینکه وثیقه گذاشتین نامه ای از طرف نظام وظیفه به وزارت علوم داده میشه مبنی بر اینکه شما وثیقه گذاشتین و خروجتون از کشور بلامانعه. با ارائه ی این نامه به وزارت علوم به شما سه نامه داده میشه. اولی برای اداره ی گذرنامه ی تهران و دو تای دیگه برای دانشگاه های لیسانس و فوق لیسانستون که به شما اجازه ی دریافت دانشنامه و ریزنمرات رسمی رو میده (البته به شرط خرید تعهدات تحصیل رایگان).

24- توضیحات کامل در رابطه با گذرنامه رو در خوان هفتم خواهم گفت اما موضوعی که مرتبط با وزارت علوم میشه اینه که در هر تاریخی که شما نامه ای از وزارت علوم برای اداره ی گذرنامه میگیرین، اداره ی گذرنامه مهر خروجی روی پاسپورت شما میزنه که به شما اجازه میده تا دو ماه بعد از تاریخ نامه ی وزارت علوم از ایران خارج بشین. یعنی چی؟ یعنی مثلا شما 15 اردیبهشت نامه ای از وزارت علوم برای اداره گذرنامه میگیرین، اداره ی گذرنامه از 15 اردیبهشت تا 15 تیر به شما اجازه ی خروج از ایران رو میده. حالا شما مثلا ترمتون از شهریور شروع میشه، مجبورین برین مثلا 10مرداد ماه دوباره یه نامه از وزارت علوم بگیرین تا مهر خروجتون بشه 10 مرداد تا 10 مهر که  شهریور ماه یعنی تاریخ بلیط هواپیماتون رو هم پوشش بده!!! در ضمن اگه مثلا بین تحصیلتون به ایران برگشتین باز باید برین وزارت علوم نامه بگیرین تا مهر خروج جدید توی گذرنامتون درج شه!!! خلاصه اوضاعیه!!!

25- دو نامه ی دیگه ای که از وزارت علوم دریافت میکنین مرتبطه به دانشگاه های لیسانس و فوق لیسانستون. اگر شما در هر کدوم از این دو مقطع در دانشگاهی دولتی درس خوندین مجبورین تعهدات تحصیل رایگانتون رو بخرین یعنی چی؟ یعنی اینکه برای دوره ی لیسانس حدود یک میلیون تومن و برای دوره ی فوق لیسانس حدود یک و نیم میلیون تومان باید پرداخت کنین. ضمنا فراموش نکنین تا این پول رو به حساب وزارت علوم واریز نکنین به شما این دو تا نامه داده نمیشه، پس بهترین کار اینه که به محض اینکه وثیقه ی نظام وظیفه رو گذاشتین به دانشگاه لیسانس و فوق لیسانستون مراجعه کنین و شرایط خرید مدرک رو بپرسین. اونها به شما شماره حساب وزارت علوم رو میدن. بعد که پول رو واریز کردین و فیشش رو به دانشگاه ارائه کردین دانشگاه به شما نامه ای خطاب به وزارت علوم میده که ایشون تعهدات تحصیل رایگانشون رو پرداخت کردن. شما با ارائه ی این نامه به وزارت علوم میتونین نامه های دریافت دانشنامه و ریزنمرات رسمی رو دریافت کنین. ضمنا فراموش نکنین که شاید برای گرفتن پذیرش به اصل دانشنامه و ریزنمراتتون نیاز نداشتین ولی بسیاری از دانشگاه ها به شما پذیرش مشروط به ارائه ی مدارک رسمی میدن ضمن اینکه برای گرفتن ویزا هم بهشون نیاز پیدا خواهید کرد پس مجبورین این هزینه رو هم پرداخت کنین!!!

ادامه دارد...

/ 1 نظر / 121 بازدید
احمد

فکر کنم یه ده باری باید بریم تهران! نه؟!