ایران یا خارج – قسمت هفتم: جمع بندی

25- در بخش های قبلی به مساله ی مهاجرت و زندگی در خارج از ایران از زاوایای گوناگون نگاه کردیم. در بخش پایانی جمع بندی ای خواهیم داشت از مباحث مطرح شده. تا اینجا مشخص شد که داستان به سادگی آنچه در فیلم ها می بینیم نیست و مشکلات ریز و درشت زیادی در سر راه قرار دارند. بطور کلی خود را برای شرایط سخت تر از آنچه که انتظارش را دارید آماده کنید. این به معنای این نیست که اینجا شرایط وحشتناک و غیر قابل تحمل است بلکه به این معناست که انتظارات تخیلی و غیر واقعی را دور بریزید مثل اینکه از همان روزهای اول دوست دختر یا دوست پسر خارجی پیدا خواهید کرد چون این اتفاق به احتمال زیاد هرگز نخواهد افتاد!!!

26- نکته ی بدیهی آنست که افراد مقیم خارج قطعا از نظر روحی کمبود دارند. ساده نیست که پدرت، مادرت، خواهر و برادرت، دوستانت، اقوام و آشناها و مردم کشورت، کوچه ها، خیابان ها، شهرها و کشوری که تمام خاطرات کودکی و جوانی ات در آن رقم خورده را پشت سر قرار دهی، تمام زندگی ات را در یک چمدان جا بدهی و پا به آینده ای مبهم بگذاری...اصلا ساده نیست...

27- آگاهی به یک نکته بار فشارها و مشکلات را کاهش می دهد. وقتی پا به خارج میگذاری در مقیاس روز، اولین روز سخت ترین روز است. در مقیاس هفته اولین هقته، در مقیاس ماه اولین ماه و در مقیاس سال اولین سال سخت ترین است. هر چه جلوتر می روی و بیشتر به ثبات می رسی و بیشتر با شرایط وفق پیدا می کنی مشکلات بیشتر و بهتر و ساده تر حل می شوند.


28- تصمیم ماندن یا برگشتن یک تصمیم کاملا شخصیست و نمی توان برای آن از قبل فرمول ارائه کرد چرا که این تصمیم به پارامترهای زیادی بستگی دارد و بسیاری از آن پارامترها هم بسته به خود شخص، عقایدش، شرایطش و تجربیاتش می تواند خوب یا بد باشد. تا تجربه هم نکنی نمی توانی نظر درست بدهی. فقط فراموش نکنید که تجربه اش بی ضرر نیست، هزینه ی زیادی دارد اما به اعتقاد شخصی من ارزشش را دارد.

29- هر چه زندگی شما در ایران به ثبات بیشتری رسیده باشد (یعنی مثلا شاغل یا متاهل باشید) تجربه ی خارج رفتن ریسک بالاتری دارد چرا که شما مجبورید چیزهای بیشتری را از دست بدهید، هزینه ی بیشتری بپردازید و دست آورد کمتری هم خواهید داشت. شخص مجردی که با مدرک فوق لیسانس برای خواندن دکترا به خارج می آید قطعا ریسک کمتری انجام می دهد تا فرد متاهلی که با لیسانس مستقیما برای پیدا کردن کار به خارج می آید.

30- در نهایت اینکه باید بدانیم که ایران و خارج هر یک مزایا و معایب خود را دارند و همانطور که قبلا هم گفته ام هیچ کدام به خودی خود بهشت یا جهنم نیست (هرچند اکثر کسانی که تجربه ی کافی ندارند معتقدند هست!!!). به هر حال امیدوارم مطالب مطرح شده موجب روشن تر شدن این مزایا و معایب شده باشد و بر این نکته نیز باید تاکید کنم که تمام این مطالب را مطرح کردم برای اینکه بدانیمبدون انگیزه درست و قوی هرگز نباید پا به این مسیر دشوار گذاشت...

/ 8 نظر / 142 بازدید
جعفر

جناب دکتر با عرض ادب از اینکه بعد از مدتی دوباره اپتو دیت شدی خوشحالم.زیبا مینویسی. موفق باشی.

لیلا

سلام خوبین؟ منو یادتون میآد؟ امروز بعداز مدتها اومدم وبلاگم رو آپ کنم به لینک پیوندی خوردم که وبلاگ شما بود. خوشحالم از دیدن دوبارهء دوستی قدیمی

saeed

تو این مدت وبتون رو میخوندم و از مطالبش استفاده زیادی کردم متشکرم موفق باشید

سیامک

من متن رو کامل خوندم واقعا نوشته خوب و بجایی بود حتما با موضوعات دیگر ادامه بدین.من که خیلی استفاده کردم .

n

كساني كه قصد مهاجرت دارند علاوه بر شغل و ... به نكات زير هم توجه كنند: 1_آيا كشور مقصد براي قوانين الهي و زندگي اخروي ارزشي قائل است؟ 2_اگر براي خدمت به خلق ميرويد كدام بهتر است؟خدمت به مومن يا خدمت به كافر يا اگر براي كمك به پيشرفت ميرويد چرا حاظر نيستيد كه بمانيد و براي پيشرفت كشور خود تلاش كنيد؟ 3_اگر شغلي كه انتخاب ميكنيد موجب خدمت به دولت است ابتدا مطمئن شويد كه آن دولت دولت ظالم نباشد. 4_اگر فقط به خاطر اينكه آنها پيشرفته هستند(فقط همين نه چيز ديگر) ميروي كه بتواني راحتتر زندگي كني به نظر من اين كاري بيهوده است مثلا مورچه ها در زندگي از انسانها هم منظمترند آيا اين عاقلانه است كسي تمام ارزشهاي الهي و انساني شهر خود را رها كند و فقط به خاطر نظم با مورچه ها زندگي كند؟(بعضي انسانها از حيوان هم پست ترند‎‏ مثلا كساني كه دين را قبول ندارند و فقط با دل خوش كردن خودشان به رقص و مسائل جنسي و ... زندگي مي كنند)

n

(حرف دل خودم:در كجاي جهان انسانهايي وفادار به خدا و كلمه خدا مانند ايرانيان وجود دارد بعضي از آنها به قدري عجيبند كه يك يا علي مي گويند و اسرار جهان را آشكار مي كنند و اگر ديگران نميتوانند باور كنند فقط به خاطر اين است كه از اين چيزها دور افتاده اند و خود را در تاريكي حبس كرده اند)

friend

من مدام به اینجا سر می زنم. واقعا عالی می نویسید. موفق باشید.

مرتضی

سلام آقا سعید، دستت درد نکنه. خدا قوت. خیلی مردی، مرسی بابت مطلبای خوبت، مرسی بابت وقتی که میذاری و اینقدر دقیق مطالب رو زیر نظر میگیری. واقعا ممنونم ازت. امیدوارم هر جا و تو هر کاری هستی کاملا موفق و پیروز باشی. مطالب خیلی خوب بود. یه لایک بزرگگگگگگگگگگگگگگگگگ... سلامت و شاد باشی دوست عزیز[لبخند][گل]