سفر تحصیلی به خارج از کشور - گام ششم: پول همراه و هزینه های اولیه

26- برای خیلی ها این سوال مطرحه که چه مقدار پول باید همراه خودشون بیارن. جواب این سوال تا حدی به کشور و شهری که رهسپارش هستین بستگی داره و بهتره با دانشجویی از همون دانشگاه تماس بگیرین و هزینه های دقیق تر رو از اون بپرسین ولی من سعی میکنم تقریبی کلی از هزینه ها ارائه کنم. هزینه های اولیه شامل این موارد میشه: هزینه ی اقامت هفته ی اول، هزینه ی پول پیش و اجاره خانه، هزینه ی خرید لپ تاپ، خرید وسایل مورد نیاز، خرج های ماه اول و مقدار پول اضافه برای هزینه های پیش بینی نشده.

27- اگر از قبل محل اقامت دائمتون (مثل خوابگاه دانشجویی) مشخص نشده یا دوستی ندارین که هفته ی اول رو پیش اون سپری کنید باید برای هفته ی اول هتل یا مسافرخانه ای رزرو کنید. علاوه بر اون برای شام و ناهار هم مجبورین از بیرون غذا تهیه کنین چون امکان آشپزی وجود نداره. حدودا مبلغ 500 دلار رو برای هزینه ی اقامت و غذای هفته ی اول در نظر بگیرید. بعد از اینکه خونه پیدا کردین باید علاوه بر اجاره ی ماه اول مبلغی رو به عنوان پول پیش به صاحبخانه بپردازین. در کانادا مبلغ پیش پرداخت به اندازه ی اجاره ی یک ماهه در نتیجه مبلغی حدود 1000 دلار رو برای پول پیش و اجاره خونه در نظر بگیرین (البته این هزینه ی اجاره ی یک اتاق در خانه ای سه اتاق خوابست و در حقیقت شما دو تا هم خونه خواهید داشت!!!)

28- اگر لپ تاپ ندارین حتما باید یکی تهیه کنین چون ممکنه در دانشگاه کامپیوتر اختصاصی در اختیارتون قرار ندن ضمن اینکه توی خونه هم ممکنه تلویزیون نداشته باشین در نتیجه لپ تاپ میشه تنها همدم لحظات تنهایی برای دیدن فیلم، گوش دادن به موسیقی، چرخ زدن در اینترنت و تماس با خانواده و دوستان. برای خرید لپ مبلغی حول و حوش 1000 دلار در نظر بگیرین.

29- طبیعتا همه ی وسایل مورد نیازتون رو نمیتونین از ایران همراه بیارین و مجبورین بعضی چیزها رو اینجا تهیه کنین، چیزهایی مثل چتر، سشوار، اتو، کتری برقی و حتی دوچرخه!!! برای خرید اینطور وسایل حدود 500 دلار در نظر بگیرین. جدای از این به احتمال زیاد دانشگاه بورس شما رو ماه به ماه پرداخت خواهد کرد و بورس هر ماه رو آخر ماه می پردازه در نتیجه خرج ماه اول برعهده ی خودتونه که باید برای اون هم حدود 500 دلار در نظر بگیرین. در نهایت هم 500 دلاری برای روز مبادا همراه خودتون بیارین چون همیشه ممکنه خرج پیش بینی نشده ای پیش بیاد یا مشکلی اتفاق بیفته که هزینه بر باشه. همراه داشتن این پول باعث میشه خیالتون راحت تر باشه.

30-  در مجموع مبلغی در حدود 4000 هزار دلار برای هزینه های هفته ی اول و ماه اول کافیه ولی باز هم تاکید میکنم هزینه ها کشور به کشور و حتی شهر به شهر متفاوته و حتما برای مبالغ دقیق تر با افراد آگاه مشورت کنین.

ادامه دارد...

/ 1 نظر / 72 بازدید
ثمر

سلام چه وب کامل و جالبی دارید.خدا رو شکر که وب شما رو پیدا کردم. با جزئیاتی که داره خیلی می تونه کمکم کنه. بازم سر می زنم. موفق باشید