نکات مهم در ارائه ی یک سمینار (1)

1- خیلی مواقع پیش میاد که مجبور هستیم جلوی یک جمع حرف بزنیم حالا این جمع ممکنه یه جمع خانوادگی باشه، یا جمع دوستان یا جمع همکلاسی ها در یک سمینار درسی یا جمع اساتید همکلاسی ها دوستان و خانواده در جلسه دفاعیه ی پایان نامه ی شما. برای خیلی از ماها انجام این کار سخته چون قرار گرفتن یک نفر در مقابل یک جمع بطور طبیعی استرس زیادی رو القا می کنه اما رعایت یک سری نکات کمک میکنه تا بتونیم ارائه ی خوبی داشته باشیم و در این متن قصد دارم به این نکات بپردازم با اشاره به این مساله که تاکیدم بیشتر روی ارائه ی مطالب درسی در محیط های آکادمیکه.

2- اولین و مهم ترین نکته برمیگرده به قبل از ارائه. شما باید تا جایی که ممکنه روی مطلبی که میخواهید ارائه کنید مسلط باشید. بحث رو قبل از ارائه کاملا آنالیز کنید و بررسی کنید که چه چیزی میخواهید ارائه کنید و شنونده چه انتظاری از سمینار شما داره. سوالات احتمالی رو از قبل پیش بینی کنید و جواب مناسب رو آماده کنید یا حتی در حین ارائه به سوال و جواب اشاره کنید. صرف زمان کافی و مطالعه ی مراجع مختلف در این زمینه کمک زیادی به شما خواهد کرد.

3- سمینارتون رو با یک مقدمه جامع وساده آغاز کنید. در مقدمه توضیح بدید که در این سمینار چه مطالبی مورد بررسی قرار خواهند گرفت و یک طرح کلی در ذهن مخاطبین ایجاد کنید. بعد از مقدمه به پوشش مطالب اصلی بپردازید. بهتره (بجز در مواقع خاص) تنها به ارائه ی مطالب کلی و ساده اکتفا کنید تا موضوع برای حاضرین ملموس و قابل درک باشه. می تونید جزئیات رو به بعد ارجاع بدید (مثلا بگید اگر سوالی در مورد جزئیات دارید در پایان سمینار بپرسید یا بگید جزئیات بیشتر رو میتونید در فلان مرجع پیدا کنید). ارائه ی توضیحات ریز و جزئیات زیاد شنونده رو مغشوش، سردرگم و خسته میکنه. در نهایت هم ارائه تون رو با یک نتیجه گیری مناسب به پایان برسونید.

4- قبل از ارائه ی اصلی به اندازه ی کافی تمرین داشته باشید. این تمرینات هم باعث میشه زمان بندی درستی در طول سمینار داشته باشید و هم بهتون کمک میکنه تا بر استرستون غلبه کنید. علاوه بر این بعد از چندین بار تمرین مطالب رو تقریبا حفظ خواهید شد که مسئله ی مهمی در طول سمیناره و شما رو مسلط تر به موضوع نشون میده. در صورت امکان جلوی یک یا چند نفر از اعضای خانواده یا دوستانتون تمرین کنید. حتی میتونید صدا یا تصویرتون رو ضبط کنید و بعد ایرادهاتون رو برطرف کنید.

5- در صورت امکان سمینارتون رو با استفاده از اسلایدهای PowerPoint ارائه کنید. نوشتن روی تخته در هنگام ارائه باعث به هم خوردن تمرکز حاضرین و کند شدن سرعت ارائه میشه، ضمن اینکه اسلایدها منظم تر هستن و امکان ارائه ی عکس، جدول و حتی انیمیشن رو هم به شما میدهند. اسلاید ها رو ساده، واضح و شکیل طراحی کنید تا خوندنش برای حاضرین ساده باشه. اسلایدها باید حتی الامکان حاوی متن های کوتاه و بصورت تیتروار باشه. در حقیقت باید به تیتری که داخل اسلاید هست اشاره کنید و توضیحات رو بطور کلامی و از حفظ بگید نه اینکه شروع کنید از روی اسلاید خوندن. اسلایدهای حاوی متنهای بلند و خواندن از روی اسلایدها دو تا از بزرگترین اشتباهات در ارائه ی سمینارها به شمار میروند.

ادامه دارد...

/ 2 نظر / 99 بازدید
هو المحبوب

سكانس اول: وقتي استاد راهنما وارد سالن شد اول نگاهش به ميز مرتب شامل شكلات هاي رنگي داخل ظرف شيشه اي و يه جعبه بزرگ شيريني تر و كلي راني مختلف افتاد و يه سري از روي رضايت تكون داد و فكر كنم تو دلش گفت اين آقاي ترابي حتي تو پذيرايي هم كارش درسته و سنگ تمام ميزاره. سكانس دوم: من و آقاي ابوترب آخر جلسه كه شد رفتيم سراغ شيريني ها و مرتب كرديم و براي استاد ها هم چيديما منتظر بوديم تا كه جلسه سعيد كه تمام شد خانم اعتماد بگه كه كسي سوال داره و مثل هميشه هيچ كس حرف نزنه و جلسه تمام بشه اما دنيا برعكس شد همه سوال كردنشون گرفته بو د و سعيد هم شده بود خداي اعتماد به نفس"بله بله.."مونده بوديم چكار كنيم خوبه مسيح دوست سعيد بود و گرنه قيد شيريني دادن را زده بوديم. سكانس سوم: وقتي رفتم پاي ميز داخل سالن ديدم يادم رفته در روي ظرف شيشه اي شكلات را بر دارم ولي ديگه فايده اي نداشت كه درشا بردارم چون هم رفته بودند!

مرجان

یه فکری هم برای اظهارنظر بکن سخنرانی پیش کش ، من حتی نمی تونم نظرمو بگم خیلی وقتا ولی درکل مرسی خوب بود