سفر تحصیلی به خارج از کشور- گام چهارم: تقویت زبان خارجی

16- باور غلطی در مورد زبان خارجی وجود داره و اون اینه که هر کسی توی محیط قرار بگیره زبانش تقویت میشه ولی واقعیت اینه که وقتی شما نفهمین طرف مقابلتون چی میگه و نتونین منظورتون رو به طرف مقابل برسونین چطوره قراره زبانتون تقویت شه؟!!! شما اگر وقت کافی برای یادگیری زبان صرف نکنین به هیچ وجه زبانتون تقویت نمیشه چه توی محیط باشین چه نباشین. ضمن اینکه اینجا اونقدر حجم کار بالاست که اگر برای مطالعه زبان وقت صرف نکنین نه تنها زبانتون بهتر نمیشه که بدتر هم میشه!!! دلیلش هم اینه که معنی لغات اگر مرور نشن براحتی فراموش میشن پس خیلی به اون باور غلط باور نداشته باشین!!!

17- به نظر من مهمترین ابزار در مورد هر زبان خارجی لغت هست. هر چه شما بیشتر لغت بلد باشین راحت تر میتونین حرف بزنین و حرف طرف مقابل رو متوجه شین. سعی کنین لغات رو به مرور زمان یاد بگیرین و اونها رو مرتب مرور کنین. حفظ کردن حجم زیادی لغت بدون مرور معادل است با فراموش کردن همشون بعد از چند هفته!!! نکته ی مهم در مورد لغات زبان انگلیسی اینه که هر لغت انگلیسی چندین معنی فارسی داره و هر لغت فارسی هم چندین معادل انگلیسی، پس استفاده از دیکشنری فارسی به انگلیسی یا انگلیسی به فارسی خیلی معنی درست یک لغت انگلیسی یا معادل درست یک لغت فارسی رو مشخص نمیکنه. بهترین کار استفاده از دیکشنری انگلیسی به انگلیسیه که توش معنی دقیق هر لغت به تفصیل و با مثال توضیح داده شده (من خودم برای این کار از دیکشنری Longman استفاده میکنم). سعی کنید لغات رو با مثال و داخل جمله حفظ کنین.

18- دو تا از توانایی های مهمی که باید تقویت بشن Listening و Speaking هستن. برای تقویت Listening علاوه بر حفظ کردن لغت باید زیاد گوش کنین تا ذهنتون رفته رفته بتونه لغات جمله رو از هم تمیز بده و سرعت ترجمه هم در ذهن هم افزایش پیدا کنه. گوش دادن به فایلهای صوتی آموزشی، گوش دادن به اخبار، دیدن برنامه های تلویزیونی خارجی زبان و دیدن فیلم (مخصوصا مستند) کمک زیادی به تقویت Listening میکنه. برای تقویت Speaking هم باید زیاد حرف بزنین. اگرامکانش هست با دوستانتون دور هم جمع بشین و در مورد یک موضوع خاص صحبت کنین. نگران نباشین که دارین غلط غولوط حرف میزنین، اکثرا همین مشکل رو دارن ولی هر چه بیشتر تمرین کنین بهتر و روان تر صحبت خواهید کرد و اعتماد به نفس بیشتری بدست میارین. اگر هم هیچ کسی نیست که باهاش صحبت کنین با خودتون صحبت کنین یا حتی به زبان خارجی فکر کنین!!! شاید مسخره به نظر برسه ولی خیلی مفیده.

19- توانایی های دیگه هم مهمن ولی نه به اندازه ی لغت و Listening و Speaking. گرامر باعث میشه شما با ساختار بهتری صحبت کنین. Writing هم مهمه چون اینجا خیلی از ارتباطات از طریق ایمیل انجام میشه. Reading هم کمک میکنه که متنهای طولانی رو در زمان کمتری بخونین و در وقتتون صرفه جویی کنین. از لهجه هم غافل نشین!!! درست تلفظ کردن لغات و حفظ ریتم جمله باعث بهتر شدن لهجه میشه ضمن اینکه با لهجه ی خوب حرف زدن باعث میشه توانایی های زبان شما بهتر از اون چیزی که هست جلوه کنه.

20- گول نمره ی بالای تافل و آیلتستون رو نخورین. این آزمون ها بیش از اونکه نشون دهنده ی دانش زبانی باشن نشون دهنده ی یک سری تکینیک های خاص هستن (مقل تکنیک های تست زنی در کنکور) پس از تقویت دانش زبانیتون غافل نشین. اینجا شما از روز اول باید بتونین با بقیه ارتباط برقرار کنین، با استاد راهنماتون، با استاد درس، با رئیس دانشکده، با کارمندان دانشکده، با هم کلاسی ها و با دوستان. علاوه بر این بسیاری از دانشجوهای بورسیه باید تدریس هم انجام بدن که اصلا کار ساده ای نیست. بطور کلی زبان برای دانشجوهای تحصیلات تکمیلی نقش حیاتی رو بازی می کنه و اگر زبانتون در سطح قابل قبولی قرار نداشته باشه شک نکنین که به مشکل برمیخورین پس هر چه زودتر قبل از سفر زبانتون رو تقویت کنین.

ادامه دارد...

/ 4 نظر / 78 بازدید
محمد

سلام جالب بود و مفید بیشتر بنویسید و زود به زود آپ کنید لطفا وضعیت خودتونو بگید الان اونجا تدریس هم میکنید؟چه درسایی؟

مریم

سلام جالب بود...موفق باشید و سربلند[گل]

سعید

سلام همه موارد درسته...سعید جون تو کلا کارت درسته...

محسن

نکات مختصر و مفیدی بود. اما میتوان جزئی تر هم در مورد ان صحیبت کرد مانند اینکه کلمات زبان خارجی یا زبان دوم در ذهن ما به دو دسته تقسیم میشوند کلمات فعال و غیر فعال دانش زبانی ما . کلمات فعال(غیر فعال) دانش زبانی ما ان دسته کلماتی است که ما در صحبت کردن و نوشتن از اونها به تکرار(ندرت) استفاده می کنیم. یکی از مهمترین عواملی که باعث میشود یه کلمه از قسمت غیرفعال دانش زبانی ما به قسمت فعال منتقل شود این است که کلمه را بجای اینکه با استفاده از معنی ان به یاد آوریم با استفاده از اولین مثالی که در مورد ان بوده است و حفظ کردیم به خاطر بیاوریم. نکات بسیاری دیگر هم وجود دارند اما برای شرایط تحصیل در خارج از کشور نکات این پست مختصر و مفید است مخصوصا اگر نویسنده مطلب خودش در وسط گود باشد.