ایران یا خارج – قسمت پنجم: برگشتن یا ماندن

21- برای کسانی که مدت کوتاهیست در خارج زندگی می کنند مهمترین سوال ماندن یا برگشتن است. عوامل متعددی در تصمیم گیری مبنی بر ماندن و برگشتن موثر است که در این متن قصد دارم به مهمترینشان اشاره کنم.


سن:
بطور کلی هر چه سن بالاتر باشد شخصیت فرد بیشتر شکل گرفته و انعطاف کمتری برای تغییر وجود دارد و این موضوع می تواند کار را برای تطبیق با شرایط زندگی در خارج کمی سخت کند. به این موضوع وابستگی های ریشه دار تر به خانواده، دوستان و کشور را نیز اضافه کنید. از طرف دیگر شخصی که سن پایینی دارد بخاطر توانایی ها، تجربه و بلوغ کمتر فشار بیشتری را متحمل خواهد شد.
 
جنسیت:
با توجه به شرایط اجتماعی و فرهنگی ایران مهاجرت برای خانمها طبیعتا دشوارتر از آقایان است اما تجربه شخصی من می گوید خانمهایی که شخصا تصمیم به مهاجرت می گیرند بسیار مصمم تر و با انگیزه تر از آقایان هستند. از طرف دیگر با توجه به روحیات خانم ها شاید غربت و تنهایی آنها را بیش از آقایان تحت تاثیر قرار دهد.

مقطع تحصیلی:
اگر به قصد تحصیل به خارج از ایران آمده باشید مقطع تحصیلی می تواند مهم باشد. مثلا اگر مدرک دکترای خود را در خارج گرفته اید و نمی توانید کاری متناسب با انتظارتان بیابید شاید تشویق به برگشتن به ایران و تدریس در دانشگاه های ایران شوید ولی با مدرک فوق لیسانس تمایل کمتری به برگشتن خواهید داشت.

رشته تحصیلی:
رشته ی تحصیلی در رابطه با یافتن شغل نقشی حیاتی بازی می کند. بعضی از مشاغل بازار کار خوبی دارند و برخی دیگر بازار کار بسیار رقابتی و دشوار.

کشور محل اقامت:
برخی کشورها مهاجر پذیر هستند و راحت تر امکان گرفتن اقامت و شهروندی آن کشورها وجود دارد (اگر چه شرایط گرفتن اقامت در این کشورها هم رفته رفته دشوار تر می شود) ولی گرفتن اقامت بعضی از  کشورها اصلا ساده نیست و پروسه ای بسیار طولانی دارد.

شرایط خانوادگی:
وابستگی های خانوادگی برخی اوقات تبدیل به عاملی بسیار مهم در ماندن و برگشتن افراد می شوند. اگر پدر یا مادر شما تحمل دوری شما را ندارد یا شما تحمل دوری آن ها را ندارید به احتمال زیاد دیر یا زود به ایران باز خواهید گشت.

وضعیت اقتصادی:
وضعیت مالی بهتر می تواند موجب بالاتر رفتن سطح زندگی شما در خارج و کمتر شدن مشکلات و کاهش احتمال بازگشت شود اما از طرف دیگر شما زندگی بی دغدغه و با رفاهی که در ایران داشتید را در خارج تجربه نخواهید کرد وشاید به برگشتن تشویق شوید.

روحیات:
انسانهای درونگرا فشار کمتری را از بابت تنهایی و غربت احساس خواهند کرد اما در عوض سبک زندگیشان در ایران و خارج آنقدرها هم متفاوت نخواهد بود. برای انسانهای برونگرا اگر چه وجود آزادی های اجتماعی اهمیت بیشتری دارد اما دوری از خانواده و دوستان دشوارتر خواهد بود.

استقلال طلبی:
برای افراد استقلال طلب، مهاجرت فرصتی برای کسب استقلال همه جانبه و تصمیم گیری آزادانه در مواردی مثل سبک زندگی و ازدواج است. اما برای افراد غیر مستقل جدا شدن از خانواده و تحمل بار مسئولیت به تنهایی بسیار سخت است.

وضعیت تاهل:
افراد متاهل بخاطر حضور همسر کمتر احساس غربت و تنهایی می کنند و می توانند مشکلات را به کمک یکدیگر حل کنند اما از طرف دیگر اگر وضع مالی خوبی نداشته باشند یا هر دو در خارج شاغل نباشند احتمال دارد سایه مشکلات مالی همواره را بالای سر خود حس کنند.

انگیزه:
اگر با انگیزه های سطحی مثل آزادی اقدام به مهاجرت می کنید احتمالا دیر یا زود پشیمان خواهید شد اما اگر حقیقتا و نه صرفا از روی حرف و شعار با انگیزه هایی عمیق مثل بالا بردن سطح زندگی و کسب فرصت ها و تجارب جدید به خارج مسافرت می کنید و حاضر به پرداختن تمام هزینه های مادی و معنوی این مسیر دشوار هستید مطمئن باشید هرگز پشیمان نخواهید شد.

شرایط ایران:
زمان هایی که چشم انداز شرایط ایران زیاد روشن به نظر نمی رسد افراد انگیزه بیشتری برای ماندن در خارج دارند. بالعکس زمان هایی که شرایط رو به بهبود است و امید به جامعه تزریق می شوند افراد تمایل بیشتری به برگشتن نشان می دهند.

سربازی: برای پسرهایی که در خارج تحصیل می کنند سربازی به عنوان یک مانع عمل می کند. بعد از اتمام درس آنها یا باید برای انجام سربازی به ایران برگردند (که شرایط برگشت مجدد به خارج را دشوار خواهد کرد) یا تا سالها مجبورند در خارج بمانند و به ایران سفر نکنند تا روزی بتوانند معافیتشان را بگیرند.


22- همانطور که مشخص است تصمیم ماندن یا برگشتن به عوامل و شرایط متعددی وابسته است و حتی تک تک این عوامل هم می تواند شما را بسته به شرایط فردیتان به ماندن یا برگشتن تشویق کند. به همین خاطر است که نمی توان نسخه ای کلی برای افراد صادر کرد و این تصمیم کاملا شخصی و تابعی از خود فرد است.

ادامه دارد...

 

/ 6 نظر / 170 بازدید
saeed

متشکرم خیلی خوب بود این مطالب و اطلاعتی که شما قرار میدید یاعث میشه تصور روشن تری از زندگی در کشورهای خارجی پیدا کنیم خوشحال میشم اگه مطالبی هم در مورد میزان حقوق مشاغل مختلف و میزان رفاهی که با در آمدشون به دست میاد برامون بنویسید

محمد الباجی

عالی بود وضع اشتغال ریاضی الان اونجا چطوره؟؟؟؟؟

فرهاد

بسیار عالی و پر ثمر بود واقعا ازتون متشکرم

Arian

نگیزه های سطحی مثل آزادی !!!!!!!!! واقعا ؟؟؟؟ آزادی سطحیه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نادر-دايي حافظ

سلام .خسته نباشيد .به شما افتخار مي كنيم هر چيز وقتي كم است قدر و بها دارد جزء علم كه وقتي بسيار شود قدر و قيمت مي يابد حضر ت علي (ع)

رضا

زنده باشی‌، خیلی‌ مطلبت جالب بود. بالاخره یکی‌ پیدا شد که حرف دل منو زد. من آمریکا درس خوندم به دلایلی که اینجا بهشون اشاره کردی تصمیم گرفتم برگردم ایران بعد از ۴ سال.