الگوهای ریاضی در دنیای واقعی

نگاه دقیقی به دنیای واقعی اطرافمان نشان می دهد که نظم خاصی بر جهان حاکم است که دلیل آن وجود قوانین ثابت طبیعی در جهان می باشد. در بسیاری از موارد این نظم موجود بصورت الگوهای ریاضی خود را نشان می دهد و در این متن قصد دارم به معرفی این الگوهای ریاضی بپردازم.

تقارن
تقارن الگویی است که به وفور در جهان یافت می شود. به عنوان مثال می توان به شکل کروی سیارات و ستارگان، تقارن موجود در بدن و صورت انسان و دیگر موجودات زنده، شکل کریستال های معدنی، دانه های برف، گل های گیاهان مختلف و میوه های درختان اشاره نمود.

فراکتال
فراکتال الگوی پیچیده ای است که از تکرار یک الگوی ساده بدست می آید. مثلا تنه ی ضخیم یک درخت را در نظر بگیرید که در بالا تبدیل به سه شاخه ی قطور شده است. اگر هر کدام از آن شاخه های قطور، خودشان به سه شاخه ی کمی باریک تر تبدیل شوند و این الگو چندین بار تکرار شود، در نهایت شما یک درخت با شاخه های فراوان خواهید داشت که در ظاهر شکل پیچیده ای دارد اما در واقع از تکرار همان الگوی ساده ی تبدیل یک شاخه به سه شاخه ایجاد شده است. الگوی فراکتال علاوه بر درختان، در بسیاری از گیاهان و حیوانات نیز دیده می شود مانند گل کلم، سرخس، مرجان دریایی، خزه های دریایی و طرح شاخ بعضی از حیوانات مانند گوزن ها.

شکل های هندسی
اشکال هندسی تقریبا در همه جای طبیعت دیده می شوند. به عنوان مثال می توان به کندوی شش ضلعی زنبور عسل، آشیانه ی مدور پرندگان، طرح کروی دانه های باران، اجرام آسمانی و بسیاری از میوه ها، شکل استوانه ای تنه ی درختان و طرح بیضوی سلول ها اشاره نمود.

موج
موج ها الگوهایی هستند که موجب جابجایی انرژی در طبیعت می شود مانند امواج دریا، امواج باد، امواج مغناطیسی و امواج رادیویی.

مارپیچ
شکل مارپیچ در جهان جزو الگوهای رایج است. از شکل بسیاری از کهکشان ها (از جمله کهکشان راه شیری) گرفته تا شکل مارپیچ DNA. همچنین این طرح در بسیاری از گیاهان و موجودات زنده دیده می شود مانند طرح قرار گرفتن بذرهای گل آفتابگردان، مارپیچ گیاه لوبیا و پیچک، پوسته ی حلزون و صدف دریایی، طرح دم طاووس نر، بدن کرم های خاکی و طرح شاخ بعضی از حیوانات مثل قوچ کوهی.

/ 5 نظر / 794 بازدید
ابوتراب

سلام سعیدجان. مطلب جالب و مفیدی بود.موفق باشید

جعفر

سلام بهترین کارها این است که در جوانی دانش اندوزی ودر پیری به کار ببری. (بزرگمهر)

جعفر

زندگی کوتاه است لذت ببرید عشق کمیاب است از دستش ندهید خشم بد است رهایش گنید ترس قاتل ذهن است رهایش کنید خاطرات شیرینند قدرشان را بدانید و وب لاگ شما خواندنی است

ابوالفضل صفری

استادعزیز تقریبا در تبیین اشکال هندسی در طبیعت وجه مشترکی داریم اما در طرز نگرش متفاوت ! در یک شش ضلعی محاط بر دایره نسبت وتر به کمان و یا نسبت معکوس کمان به وتر یک اندازه ثابت است . اما هیچکس آنرا نمیداند . آیا علت آنرا میدانید ؟ جواب چون همه از راه تقریب میخواهند مقدار آنرا بدست آورند نه از را ه تحدید . و تحدید بمفهوم تعیین حد و حدود حقیقی هر چیز نه مقدار تقریبی

albert anishtayn

عالی