سفر تحصیلی به خارج از کشور- گام هفتم: آمادگی ذهنی برای روزهای اول

31- اکثر کسانی که قراره برای تحصیل به خارج از ایران مسافرت کنند تصویر مبهمی از چیزی که در انتظارشونه دارند و به همین خاطر طبیعیه که استرس داشته باشند. در این متن میخوام در مورد روزهای اول و کارهایی که باید انجام بدین تا هر چه سریع تر جا بیفتین صحبت کنم تا با آمادگی ذهنی مناسب و بدون استرس زیاد رهسپار سفر تحصیلی به خارج کشور بشین.

32- اولین و مهمترین نکته محل اقامت دائمی شماست. در مورد محل اقامت موقتی مثل هتل یا مسافرخانه برای روزهای اول قبلا صبحت کردم اما در مورد خونه دو حالت وجود داره. یا دانشگاه به شما خوابگاه میده یا خیر. بسیاری از دانشگاه های اینجا خوابگاه دارند اما چون تعداد متقاضی زیاده باید مدت طولانی رو در صف باشین پس تضمینی وجود نداره که از همون روز اول به شما خوابگاه بدن. اگر تصمیم دارین در خوابگاه زندگی کنین از وقتی پذیرشتون قطعی شد با دانشگاه در این مورد تماس بگیرین و وضعیت خوابگاهتون رو مشخص کنین. اما بسیاری از دانشجوها اینجا خونه می گیرند که مزایا و معایب خودش رو داره. اگر به شما خوابگاه نمیدن یا ترجیح میدین خونه بگیرین باید چند روز اول رو دنبال پیدا کردن خونه باشین. برای این کار تقریبا از ایران نمیشه اقدام کرد چون تا آدم خونه رو ندیده نمیتونه بفهمه که خوبه یا خیر. وقتی اینجا اومدین با راهنمایی و کمک دوستانتون در دانشگاه دنبال خونه بگردین.

33- نکته ی بعدی گرفتن کارتهای مورد نیازه مثل کارت دانشجویی، کارت بیمه و کار اعتباری. برای گرفتن کارت دانشجویی باید در همون روزهای اول در دانشگاه ثبت نام کنین و کارت دانشجویی دریافت کنین. بعد هم میتونین برای بیمه ی دانشجویی اقدام کنین و مدارک مربوطه رو ارسال کنین که کارت بیمه رو هم چند هفته بعد دریافت خواهید کرد. برای کارت اعتباری هم کافیه حساب بانکی باز کنین.

34- نکته ی مهم آخر هم خریدهای هفتگی هست که باید با محل های خرید داخل و خارج از دانشگاه آشنا بشین. اینجا فروشگاه های زنجیره ای بزرگی وجود دارند که تمام خریدهای مورد نیازتون (مثل گوشت و لبنیات و نان و میوه و غیره) رو میتونین یکجا انجام بدین و لازم نیست به چند فروشگاه محتلف سر بزنین. محل این فروشگاه ها و نحوه ی رفت و آمد (پیاده یا با دوچرخه یا اتوبوس یا ماشین) رو از دوستانتون در دانشگاه میتونین بپرسین.

35- سعی کنین از نظر ذهنی کاملا آماده ی یک زندگی مستقل باشین. اینجا رمز تطبیق سریع با شرایط همین تفکر مستقل زندگی کردنه. همیشه دوستانی هستن که به شما کمک و راهنمایی کنند اما اینجا هر کسی به اندازه ی خودش مشغله داره و در نهایت این شما هستین که باید تمام کارهای خودتون رو انجام بدین و مسئولیت زندگیتون رو به عهده بگیرین. با امید به خدا بعد از گذشت چند روز کاملا جامیفتین و به اصطلاح زندگیتون روی غلطک میفته. موفق باشید. 

/ 1 نظر / 65 بازدید
آرزو

خیلی خوبه که اینارو نوشتین.خیلی مفیده