زیبایی های ریاضی

۱- ریاضی خیلی وحشتناکه نه؟!!! خیلی سخت٬خیلی خشک٬یه مشت چرت و پرت که هیچ دردی هم نمیخوره!!! شاید حق داشته باشید٬متاسفانه سبک آموزش ریاضی(مثل حیلی از دروس دیگه) تو مدارس ما به معنای واقعی کلمه افتضاحه!!!

۲- چیزهایی که قراره ریاضی رو به بچه ها یاد بده عبارتست از یک کتاب(که شانس آوردیم سیاه و سفید نیس!!!) با کمترین تعداد عکس ممکن٬حاوی تعدادی فرمول که نه معلومه از کجا اومده٬نه معلومه اصلا واسه ی چی بوجود اومده٬چه کسی و چه موقعی بوجودش آورده٬کاربردهاش چیه و یک معلم که زیر فشار مشکلات زندگی حتی نمیتونه کمی وقت و انرژی بگذاره و چند تا کتاب جنبی مطالعه کنه یا جستجویی در اینترنت انجام بده و کمبودهای کتاب رو خودش جبران کنه.

۳- ریاضیات قرار نیست صرفا یک سری قضیه و اثبات و فرمول رو به ما یاد بده٬ریاضی میتونه درست زندگی کردن رو به ما یاد بده٬درست و اصولی فکر کردن رو٬ولی خب این مسئله نیازمند منابعیه که متاسفانه در اختیار دانش آموزها و حتی دانشجوهای ما قرار نداره!!!

۴- فرصت کردین یک بار بنشینید و شبکه ی آموزش رو از تلویزیون تماشا کنید.برنامه هایی که مرتبط با فیزیک یا شیمی یا ریاضی هستن رو با دقت ببینید(حالا کاری ندارم که این برنامه ها در کشورهای پیشرفته ده ها سال قبل ساخته شده و در مدارسشون مورد استفاده قرار گرفته!!!) دیدن تنها یکی از این برنامه ها باعث میشه عاشق فیزیک یا شیمی یا ریاضی شین!!!

۵- آموزش بوسیله ی چند رسانه ای(ترکیبی از فیلم٬صوت٬متن٬عکس و انیمیشن)و نه صرفا کتاب تاثیر فوق العاده ای در یادگیری داره.مفاهیم کاملا مجرد داخل کتاب تنها بوسیه ی یک انیمیشن ساده٬ کاملا درک میشه و انسان رو تشویق به یادگیری میکنه.دیدن یک برنامه ی درسی چند رسانه ای باعث میشه بفهمیم حتی ساده ترین مفاهیم رو هم بطور اصولی و دقیق بلد نیستیم!!!

۶- ناامید نشید!!! فرصت زیاد دارید٬درسته که علم داره با سرعت سرسام آوری پیشرفت میکنه اما همین مسئله باعث میشه افراد بتونن فقط در بخش کوچکی از یک شاخه ی علمی کار کنن و بالطبع پیش نیاز کمتری لازم خواهند داشت.لازم نیس برید و کل کتابهای راهنمایی و دبیرستان رو دوباره مطالعه کنید تا مفاهیم رو درست یاد بگیرید.کافیه شاخه ی کوچکی از علم رو که برای ادامه انتخاب کردید بررسی کنید و ببینید چه پیش نیازهایی لازم داره و صرفا به اون پیش نیازها بپردازین.شاید اون پیش نیاز صرفا فصلی از یک کتاب دبیرستانی باشه!!!

۷- اما پرداختن به همون پیش نیازهای محدود بدون دسترسی به چند رسانه ای یا حتی کتابهای درست و حسابی هیچ فایده ای نداره چرا که درست نگاه کردن به مسائل رو بلد نیستیم.خب راه چاره چیه؟ فکر میکنم بهتر باشه از همون منابعی که داریم استفاده کنیم و بهترین و سهل الوصول ترینش هم دنیای اینترنته.

۸- رشته ی تخصصی من ریاضیه و صرفا میتونم در مورد اون حرف بزنم.اگه سایتهای انگلیسی رو بخاطر ضعف در زبان تخصصی (که اکثرمون دچارش هستیم!!!) کنار بگذاریم میرسیم به تعدادی وبلاگ ریاضی فارسی.مروری بر این وبلاگهای تخصصی ما رو به این نتیجه میرسونه که اکثر اونها هیچ چیز متفاوتی رو به نسبت کتب درسی ارائه نمیکنن٬هیچ شور و شوقی رو برای یاد گیری ریاضی در افراد ایجاد نمیکنن٬درست نگاه کردن به ریاضی رو یاد نمیدن و اگر پیش زمینه ی ریاضی خوبی نداشته باشید شاید هیچ چیزی از متنهای پر از فرمول اونها سر در نیارید!!!

۹- جای خالی وبلاگی که ریاضیات رو از زاویه ای دیگه نشون بده به شدت احساس میشه.وبلاگی که ریاضی رو بدون درگیر شدن با فرمولهای پیچیده و نیاز به پیش زمینه ی ریاضی قوی ارائه کنه و نشون بده که ریاضیات چقدر میتونه زیبا باشه البته اگر درست بهش پرداخته بشه.وبلاگی که بیاد پایه ای ترین مفاهیم رو کاملا باز کنه.کدوم یک از ما واقعا میدونیم صفر چیه و از کِی بوجود اومده یا اعداد منفی یا اعداد مختلط. کدوممون میدونیم ۲√ دقیقا چیه و چطوری و چه زمانی پیدا شده؟!!! عدد نپر(e) دقیقا چیه و از کجا اومده یا عدد پی(∏) یا عدد طلایی(φ) کدوم یک از ما میدونیم بسیاری از رخداد های طبیعی براساس عدد طلایی بنا شدن.کدوم یک از ما میدونیم سری فیبوناچی دقیقا چیه و چرا نسبت جمله های این سری به عدد طلایی همگراست یا اینکه اصلا فیبوناچی کی بوده و این سری رو برای چی بوجود آورده؟ کدوم یک از ما دقیقا میدونیم دستگاه مثلثاتی چیه و به چه درد میخوره و چطوری میشه باهاش کار کرد؟ کدوم یک از ما میدونیم که تعداد نقاط بازه ی [۱و۰] دقیقا برابر با کل نقاط حقیقی از منفی بینهایت تا مثبت بینهایته!!! کدوم یک از ما میدونیم کانتور اومده از بازه ی [۱و۰] به اندازه کل بازه ی [۱و۰] نقطه برداشته اما نشون داده که هنوز اون ته یه سری نقاط باقی میمونن!!! کدوم یک از ما میدونیم راسل ثابت کرده مجموعه ای وجود نداره که شامل همه ی مجوعه ها باشه یا کدوممون میدونیم اگه یه قمار باز(هر چقدر هم که سرمایه داشته باشه) با شانس برد ۵۰ درصد٬با یه نفر بازی کنه که سرمایش بینهایته حتما در دراز مدت تمام سرمایش رو از دست میده ولی اگه شانس بردش۵۰ به اضافه ی یه اپسیلون باشه(اپسیلون میتونه یک عدد مثبت بینهایت کوچک باشه) در دراز مدت همه سرمایه ی بینهایت حریف رو از دستش در میاره؟!!! کدوممون میدونیم بسیاری از بازیهای شانسِ شهربازیها بر اساس همین اصول ساخته شدن؟!!!  کدوممون میدونیم که دایره و بیضی و سهمی و هذلولی همه و همه از عبور یک صفحه از یک مخطروط بوجود اومدن؟!!! کدوممون میدونیم ماتریس یا گراف یا روشهای محاسبات عددی یا سیمپلکس یا نظریه کدگذاری از کجا بوجود اومدن و کابردشون چیه؟!!!

10- خود من هم جواب خیلی از این سوالها رو نمیدونم٬قصد راه اندازی یه وبلاگ تخصصی ریاضی رو هم ندارم ولی سعی میکنم به مرور زمان با جستجو از این طرف و اون طرف(منابع فارسی و انگلیسی) مطالبی ریاضی در وبلاگ بنویسم تا دیدمون نسبت به ریاضی عوض شه و بفهمیم که میشه اینطوری هم نگاه کرد و ازش لذت برد.سعی میکنم چند وقت یک بار مفاهیم پایه ای٬تاریخچه٬کاربردها٬معماها و دیدگاههای مختلف ریاضی رو با زبانی ساده و جذاب بنویسم تا کمکی باشه در راه درک اهمیت ریاضی به شما و البته به خودم!!!

/ 7 نظر / 225 بازدید
محمد حسن رمضان زاده

با سلام فقط ميتونم بگم مطالبت خيلي جالب ،جالب و جالبه ؟؟

ت

بسیار بسیار سژاس واقعا استفاده کردم منتظر مطالب بعدی شما هستم

بیگی

سلام واقعا" ممنونم از این وبلاگ تون. خیلی در من تاثیر داشت. نگاهم رو تغییر دادید. سپاس[گل][گل][گل]

خودم

سلام. از اولین مطلب، تا آخرین مطلب‌تون رو خوندم، وبلاگ برام جذاب و دوست‌داشتنی بود، از این باب ازتون سپاسگذارم. همچنین خوشحالم که تونستین در ریاضی موفق باشید. براتون شادی آرزو میکنم.

حدیث گنج خانلو

مطالبتون واقعا خوب بود!!!کیف کردم!!

باران

عالی بود....

reza

عالی بود..عالی...