تفاوتهای کارشناسی و کارشناسی ارشد

1- شاید برای شما هم مهم باشه که بدونید تفاوتهای بین دوره ی کارشناسی و کارشناسی ارشد چیه؟ آیا این تفاوتها از جنس تفاوتهای مدرسه و دانشگاهه یا نه، جور دیگریست؟ آیا دونستن این فرق ها به ما در تصمیم گیری برای ادامه تحصیل یا عدم اون کمک خواهد کرد؟ آیا آشنا بودن با این تفاوتها باعث خواهد شد که دوران موفق تری رو در فوق لیسانس طی کنیم؟ در متن امروز قصد دارم تا حد ممکن به این پرسشها پاسخ بدم.

 

2- خب طبیعتا همیشه یک سری تفاوتهای ظاهری وجود داره مثل نگاه متفاوتی که نسبت به  دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی وجود داره، کلاسهای خلوت تر،سایت کامپیوتر جدا، وجود استاد راهنما و مشاور، کتابهای عموما انگلیسی، تعداد واحدهای کم در طول هر ترم، دوران کوتاهتر تحصیل و ... اما همه ی اینها تفاوتهای ظاهریه و وجودشون دلیل داره. با این حال تفاوتهای مهمتری هم هست که بهتره به اونها بپردازیم.

 

3- شاید بارزترین تفاوتی که بین دوران لیسانس و فوق لیسانس وجود داره این باشه که دانشجویانی که وارد دوره ی ارشد میشن، باید ساعات زیادی رو به درس خوندن اختصاص بدن. برخلاف دوران کارشناسی که بسیاری از دانشجویان میتونن زمان زیادی رو صرف کارهای دیگه غیر از درس خوندن بکنن، توی دوران ارشد دانشجو باید تقریبا تمام وقت به درس بپردازه. میشه کمتر هم خوند اما به طبعش نمرات کاهش خواهد یافت و خطر افتادن(نمره زیر 12) و مشروطی(معدل زیر 14) و اخراج(دو ترم مشروطی) بیشتر خواهد شد. پس کلا سیستم شما رو مجبور خواهد کرد که بیشتر درس بخونید و برای همین هم هست که میانگین معدل دانشجویان ارشد علی رغم سخت تر بودن دروس بسیار بالاتر از میانگین معدل دانشجویان کارشناسیه.

 

4- تفاوت مهم دیگه تعداد واحدهای دانشجویان در هر ترم و در نتیجش عمق پرداخت به دروسه. در دوره لیسانس دانشجویان به طور معمول هر ترم چیزی بین 14 تا 20 واحد درسی رو میگذرونند که در مقایسه با تعداد واحد 8 تا 12 واحدی دوره فوق لیسانس بسیار بیشتره  اما دلیل این مسئله چیه؟ به جرات میتونم بگم که شاید در بسیاری از دروس تنها تفاوت بین درس 4 واحدی کارشناسی با درس 4 واحدی دوره ارشد انگلیسی بودن کتابهاست اما مسئله ای که باعث میشه دانشجوی مقطع بالاتر چند برابر دانشجوی مقطع پایین تر روی یک درس وقت بذاره اینه که شما در دوره ی کارشناسی با خوب خوندن جزوه و نگاهی گذرا به کتاب میتونید نمره ی خوبی کسب کنید اما در دوره ی ارشد عملا  نمیتونید روی جزوه حساب کنید. استاد حجم زیادی رو در ساعتی نسبتا کم ارائه میکنه و این شما هستید که باید کتاب (یا کتابها) رو با تمام جزئیات مطالعه کنید و وقت زیادی رو هم صرف حل تمرینات کتاب و بعضا پروژه ها و سمینارهای مرتبط با اون درس بکنید. البته طبیعی هم هست که بواسطه همین حل کردن تمرینات و ارائه ی پروژه و سمینار، عمق یادگیری شما از اون درس در دوره ی ارشد، خیلی بیشتر از یادگیری سطحی در دوره ی کارشناسی خواهد بود.

 

5- تفاوت دیگه ای که میشه بهش اشاره کرد اینه که شما در دوران فوق، جدای از دروسی که پاس میکنید وقت زیادی رو هم باید صرف تز و پایان نامتون بکنید. سبک کار در تز با پاس کردن درسها کاملا متفاوته. وقتی درسی رو میگذرونید، به هر حال استادی هست که میاد یک سری مطالب رو تدریس میکنه و منبع مشخصه و امتحان مشخصه و استاد هم وقت بیشتری رو برای رفع اشکال صرف میکنه اما در پایان نامه، اساتید راهنما و  مشاور همونطور که از اسمشون هم مشخصه صرفا نقش راهنمایی و مشاوره رو برعهده دارند و هیچ وقت نباید انتظار داشت که اشکالات رو هم برای شما رفع کنند. استاد موضوع و مسیر کلی رو برای شما مشخص میکنه و  این شما هستید که باید با مطالعه ی کتب و مقالات مختلف اون مسیر رو طی کنید و مشکلات احتمالی پیش آمده رو رفع کنید. متاسفانه اگر در زمانی که مشغول کار رو پایان نامه هستید روی مسئله ای گیر کنید و راهنمایی و مشاوره ی اساتید هم نتونه راهگشا باشه، ممکنه مجبور بشید چند هفته ازوقتتون رو برای حل اون مشکل صرف کنید.

 

6- تفاوت مهم دیگه ای که میتونم نام ببرم افزایش دایره ی توانایی های شما در دوره فوق لیسانسه. در دوره فوق لیسانس شما سطح توانایی زبان انگلیسیتون رو افزایش خواهید داد و یاد میگیرید که چطور بدون مشکل یک کتاب یا مقاله ی انگلیسی رو مطالعه کنید. کار با با نرم افزارهای عمومی مثل Word، Latex، Ftex و PowerPoint یا نرم افزارهای برنامه نویسی تخصصی مثل Matlab، Mathematica و Maple رو یاد خواهید گرفت. دید بسیار خوبی نسبت به رشته ای که درش مشغول به تحصیل هستید پیدا خواهید کرد و توانایی های مختلف آموزشی و پژوهشی  بدست خواهید آورد.

 

7- همونطور که گفته شد دوران فوق لیسانس دورانی متفاوت از لیسانسه و شما در این دوران در عین حال که سختی زیادی رو تحمل خواهید کرد(بجز سختی هایی که برای قبولی در این مقطع متحمل میشید)، توانایی های علمی زیادی رو هم بدست خواهید آورد، اما اینکه اون سختی ها ارزش رسیدن به اون توانایی ها رو داره یا نه به خودتون بستگی داره. اینکه به صرف کلاس اجتماعی بالاتر میخواین فوق بگیرید، اینکه اگر با لیسانس هم موقعیت شغلی مناسبی دارین اما باز هم به فکر کارشناسی ارشد هستین، اینکه مطمئنین هرگز به دکترا فکر نخواهید کرد اما میخواین هر طور شده فوق لیسانستون رو بگیرین مسائلی هست که با خودتونه و من نمیتونم بگم درسته یا غلطه!!!

/ 5 نظر / 1707 بازدید
سپیده

سلامممم خیلی خوب بود منم خودم فکر میکنم کسی که واقعا" تصمیم میگیره فوق بخونه حتما" علاقه و هدفی باید داشته باشه چون در غیر اینصورت اصلا" نمیتونه ادامه بده! تو فوق دید آدم نسبت به خیلی چیزا عوض میشه.. دیگه مثل کارشناسی نیست که یکی بخونه و یکی نخونه چون خب آدم اگه نخواد بخونه دیگه ارشدو میخواد چیکار! ولی وقتی به این فکر میکنم که آدم باید همه وقتشو بزاره واسه درس و دیگه به هیچی فکر نکنه یه کم می ترسم [سبز] من خودم این ترم در بدترین وضعیتم! تعداد واحدام زیاد نیست ولی خیلی ازم وقت میگیره.. اصلا" نمیتونم فکرشم بکنم که وضع از اینم بدتر بشه تو فوق!! راستی.. این ترم، ترم آخری نه؟ آزمون دکترا چی شد؟ [چشمک] از خودت هم بنویس [نیشخند] موفق باشی. فعلا" [گل][خداحافظ]

بهار

سلام من شخصا ادامه تحصیل رو مسیری می دونم که آدم رو از روزمرگی باز می داره و باعث میشه خواه ناخواه در تلاش برای پیشرفتن باشه اما اگه کسی فوق هم نداشت اما به طور غیر اکادمیک از دوره های مختلف آموزشی استفاده کنه می تونه به همین پیشرفت برسه. الان دیگه فکر نمی کنم هنوز هم کسی اعتقاد به منزلت اجتماعی تحصیلات داشته باشه .این تفکر دیگه قدیمی شده .الان فقط انتظارات در کارایی از افراد تحصیل کرده بیشتر شده

مداد سفید

سلام خوبی؟ چند بار اومدم اما خوب مثل خودت که میای و نظری نداری منم نظری نداشتم [لبخند] مطلب مفیدی بود.. این روزا ذهن خودم هم زیاد درگیر این موضوعه که اصلا تصمیم برای شروع یه درس خوندن متفاوت برای کنکور واسه رسیدن به ارشد به وقت و انرژی که میذارم میصرفه یا نه .. با این وضع درس خوندن توی لیسانس فکر کنم کارم خیلی مشکله .. حالا تا 2 ترم آینده باید یه فکر اساسی بکنم ..

گلدونه

مرسی واقعا! بااینکه خودم اهل درس نیستم اما مطلبتون باعث شد همسرمو بیشتر درک کنم [گل] موفق باشین[لبخند]

مژده

از متن پربار و زیباتون ممنون.اگه امکانش هست در مورد سمینار ارشد دوره آموزشی که 4 واحده و فرق آن با سمینار 2 واحدی هم بنویسید