علم و دانش

دانش (knowledge) به مجموعه ی واقعیت ها، اطلاعات، توصیفات و مهارت هایی گفته می شود که از طریق تجربه یا مطالعه بدست می آید. علم (science) اما یک اقدام قاعده مند برای ساختن و سازمان دادن دانش در قالب توضیحات و پیش بینی های قابل آزمایش در مورد جهان است. به بیان دیگر دانش هدف و نتیجه است و علم مسیر رسیدن به آن هدف و نتیجه. در این متن به بررسی انواع علوم می پردازیم.

علوم مجرد
به انواع علوم ذهنی و تئوریک که پایه و اساس علوم عملی را شکل می دهند علوم مجرد گفته می شود. علوم مجرد شامل منطق، ریاضی، آمار و کامپیوتر می باشد. این علوم به بررسی پدیده های مجرد و نظری می پردازند.

علوم فیزیکی
به علومی که به مطالعه ی فیزیک و شیمی پدیده های طبیعی می پردازند علوم فیزیکی گفته می شود. علوم فیزیکی شامل فیزیک و شیمی می باشد. این علوم به بررسی پدیده ها در سطح اتمی و زیر اتمی می پردازند.

علوم طبیعی
به علومی که به مطالعه ی ارگان های زنده می پردازند علوم طبیعی گفته می شود. علوم طبیعی شامل رشته های مرتبط با بیولوژی و پزشکی می باشد. این علوم به بررسی پدیده ها در سطح سلولی می پردازند.

علوم اجتماعی
به علومی که به مطالعه ی ارتباطات انسانی و جوامع انسانی می پردازند علوم اجتماعی گفته می شود. علوم اجتماعی شامل رشته های جامعه شناسی و روانشناسی می باشد. این علوم به بررسی پدیده ها در سطح انسان و جامعه می پردازند.

علوم زمین و فضا
به علومی که به مطالعه ی زمین و فضا می پردازند علوم زمین و فضا گفته می شود. علوم زمین و فضا شامل رشته های زمین شناسی و نجوم می باشد. این علوم به بررسی پدیده ها در سطح سیارات و کهکشان ها می پردازند.

/ 6 نظر / 107 بازدید
فائزه

اووووووووووووووووول!

mehdi

tozihat kame vase har kodoom az mavared. vali eyval Saeed khan:)karet doroste.

منصوره

very excellent thank you very much good luck

جعفر

سلام حضرت علی میفرمایند ارزش هر انسان بقدر همت اوست موفق باشید

جعفر

سلام بزرگی گفته بزرگترین هدیه ای که میتوان به کسی داد زمان است هنگامیکه برای یک نفروقت میگذاری قسمتی ازندگیت را به او هدیه می دهی که دیگر باز پس نمیگیری.من از اینکه شما مطالب ارزنده برای ما تهیه مکنید سپاسگزارم

محمد افقری

سلام سعید عزیز. عیدت مبارک دوست خوبم. من مایلم بدانم برای نشان دادن تمایز دانش و علم آیا منبع خاصی دارید یا نه؟ دیدم که همین تعریف را در مطلب ریاضی چیست نیز استفاده کرده‌اید. واقعیتش در رشته من به لحاظ فلسفی مناقشات زیادی وجود داشته است که آیا تاریخ یک علم محسوب می‌شود یا خیر؟ آنچه که می‌توان گفت اینکه مسلماً تاریخ، علمی تجربی نیست چون رخدادهای تاریخی تکرار پذیر نیستند و به طبع قابلیت آزمایشگاهی ندارند. اما با این بخش از تعریف شما یعنی «اقدام قاعده‌مند برای ساختن و سازمان دادن دانش»، تاریخ همخوانی دارد. در واقع تاریخ نیز مانند هر علم دیگری «متدلوژی» خاص خود را دارد. با این وجود من همچنان نمی‌توانم تاریخ را «علم» (science) بنامم.