نکات مهم در ارائه ی یک سمینار (2)

6- زمان ارائه رو طولانی در نظر نگیرید. مطلب شما هر چقدر هم که جالب و جذاب باشه بعد از گذشت زمان، موجب خستگی مخاطبینتون خواهد شد و روی جذابیت موضوع هم تاثیر منفی میگذاره. ضمنا حذف جزئیات به کاهش زمان ارائه هم کمک خواهد کرد. در مجموع زمان ارائه باید نه اونقدر کم باشه که فرصت نکنید تمام موضوع رو پوشش بدید و نه اونقدر زیاد که حوصله ی همه سر بره!!!

 

7- نه زیاد سریع و نه زیاد آهسته صحبت کنید. نه زیاد بلند و نه زیاد اروم. شمرده، واضح، روون و با ریتم تقریبا یکنواخت. هر جایی که هم که لازم هست ریتم رو عوض کنید، مثلا روی مطالب اصلی کمی مکث داشته باشید یا با بالا بردن تن صدا توجه شنونده رو به موضوعات مهم جلب کنید.

 

8- ژستتون هنگام ارائه بسیار مهمه. زیاد تحرک نداشته باشید، زیاد راه نرید، دستاتون رو زیاد تکون ندید. در عین حال مثل یک چوب خشک هم نباشید!!! بیشتر زمان رو باید رو به جمعیت صحبت کنید. اینکه پشتتون رو بکنید به جمعیت و شروع کنید از روی اسلایدها خوندن صورت قشنگی نداره. باید تنها نیم نگاهی به اسلاید بندازید و توضیحات مربوطه رو برای مخاطبین شرح بدید. نگاهتون رو بین همه پخش کنید. ارتباط چشمی با حضار بسیار بسیار مهمه و موجب جلب توجه اونها میشه. ضمنا لباسی هم که می پوشید بسیار مهمه. لباستون باید مرتب، ساده و ترجیحا رسمی باشه.

 

9-  در هنگام ارائه راحت باشید.دلیلی برای ترس وجود نداره. نگران سوالاتی که ممکنه از شما پرسیده بشه نباشید چرا که شما نسبت به موضوع از بقیه مسلط ترید. اجازه ندید هیچ مساله ای تمرکزتون رو به هم بزنه. مسائلی مثل یک سوال بی ربط یا خنده، پچ پچ یا نگاه خاص یکی از حاضرین یا مشکلی در سیستم االکترونیکی کاملا طبیعیه. در این جور مواقع خونسردیتون رو حفظ کنید، مشکل بزودی برطرف خواهد شد!!!

 

10 – بطور کلی تجربه در سخنرانی ها و ارائه ها بسیار مهمه. هر چه این کار بیشتر تکرار بشه عادی و عادی تر خواهد شد. سخت ترین سمینار شما اولین سمینار شماست و آسون ترین سمینار شما آخرین سمینار شما!!! پس حتی الامکان سعی کنید تجربه ی بیشتری بدست بیارید. همیشه و در همه وقت داوطلب ارائه ی سمینارها باشید و در بین اعضای گروهتون در یک پروژه ی درسی، کار ارائه ی مطالب سر کلاس رو خودتون به عهده بگیرید. بعد از چند ارائه ی موفق خواهید دید که این مساله نه تنها سخت و استرس زا نیست بلکه خیلی هم لذت بخشه!!!

/ 4 نظر / 123 بازدید
هو الحکیم

سلام به نظر من يكي از چيزهايي كه بسيار نقش بازي ميكنه در يك ارائه خوب و هر چي هم درباره اش بگي باز هم تا در يك جلسه دفاع نباشي اهميت آن را درك نمي كني ساخت و زيبايي و جذابيت پاورپينتان است كه البته به نظر من شما حق آن را به درستي در اين دو مطلبتان ادا نكرده ايد، مثال آن مثال يه جنگه كه شما آماده گي كامل را داري لباس رزم هم پوشيدي ازت هم حمايت ميشه و فشنگ هاي خوبي هم داري اما اسلحه خوبي نداري حالا درسته كه آمادگي رزمي خوبي داري فشنگ خوبي هم داري اما اسلحت خوب كار نمي كنه و به احتمال زياد كار دستد ميده!

یه دوست

دورا دور شما را آقای ترابی میشناسم و ایمان دارم در آینده نزدیک جامعه عددی شاهد حظور یک محقق جسور و با پشتکار خواهد بود. که حرف های زیادی برای گفتن دارد. موفق و پیروز باشید.

رحیمی

آقای ترابی نکات خیلی خوبی را اشاره کردین ممنون.

مهدیه

ممنون. خیلی کمکم کرد.خدا خیرتون بده[گل]