سفر تحصیلی به خارج از کشور - گام سوم: یادگیری آشپزی

11- یکی از مهمترین کارهایی که باید قبل از سفر یاد بگیرین آشپزیه. یادگیری آشپزی چند حسن بزرگ نسبت به خوردن غذاهای آماده و فست فود داره. اول اینکه بسیار سالم تره، دوم اینکه تنوع بیشتری داره، سوم اینکه با ذائقه ی ما ایرانی ها سازگارتره، چهارم اینکه هزینه ها رو پایین میاره و پنجم هم اینکه باعث میشه کمتر دلمون واسه غذاهای مامان تنگ بشه!!! زمان هایی که سرتون شولوغه برای تنوع فست فود خوردن خوبه ولی بیشتر از اون نه. غذاهایی که میتونین یاد بگیرین به دو دسته تقسیم میشن، غذاهایی که مرتب درست میکنین و توی برنامه ی هفتگیتون قرار میگیره و غذاهایی که بیشتر در تعطیلات و برای تنوع درست میکنین.

12- غذاهایی که توی برنامه ی همیشگیتون قرار میگیره غذاهایی هستن که پختنشون دردسر زیادی نداره و نسبتا سریع آماده میشن. برنج ساده ترین و مهمترین غذاییه که میتونین یاد بگیرین. برنج میتونه همراه با غذاهای دیگه مثل مرغ خورده بشه یا خیلی راحت میتونین برنج رو با عدس یا ماش درست کنین و همراه با تن ماهی بخورین. ماکارونی یکی دیگه از گزینه هاست که پختنش خیلی دردسر نداره. مرغ هم یکی از غذاهاییه که پختنش نیاز به این نداره که تمام وقت توی آشپزخونه باشین. گوشت چرخ کرده یا بادمجان رو میتونین با قارچ و سیب زمینی سرخ کرده و گوجه بپزین و با نون یا برنج بخورین. کوکو سبزی، کوکو سیب زمینی، کتلت و الویه هم چند تا دیگه از غذاهایی هستن که میتونین با نون بخورین. گزینه ی دیگه هم پیتزاست که درست کردنش خیلی راحته. فلفل دلمه، قارچ، پنیر پیتزا و کالباس رو خرد میکنین و روی نون پیتزا میریزین و نیم ساعت میذارین توی فر، به همین راحتی!!!

13- غذاهایی که توی تعطیلات میتونین درست کنین غذاهایی هستن که پختنشون دنگ و فنگ بیشتری داره و برای تنوع اونها رو درست میکنین. اگه باربی کیو دارین میتونین جوجه کباب و کباب کوبیده رو با ذغال درست کنین. اگه هم ندارین نگران نباشین!!! جوجه کباب و کباب کوبیده رو با حرارت و روغن کم توی ماهی تابه هم میشه درست کرد. ماهی قزل آلا، سمبوسه و ته چین مرغ هم گزینه های دیگه هستن. حتی بعضی از دوستای من اینجا قورمه سبزی هم درست میکنن!!!  

14- یکی از مهمترین نکات برنامه ی پخت غذاست. اینجا اصولا شما چون در طول روز دانشگاه هستین باید غذای ظهر رو از قبل آماده کنین. اگه خیلی بیکار هستین و حال و حوصله دارین میتونین هر شب به اندازه ی دو وعده غذا درست کنین و یک وعده رو همون شب بخورین و یک وعده رو فردا ظهر. اگه هم خیلی تنبل هستین آخر هفته ها واسه کل هفته غذا درست کنین (کاری که خیلی از بچه ها اینجا انجام میدن!!!). البته من اکیدا توصیه میکنم این ظلم رو در حق جوونیتون نکنین و غذای 5 رو مونده نخورین!!! اصولا غذا تا دو روز کیفیتش قابل قبوله ولی بیشتر نه. بهترین برنامه ی غذایی که من هم خودم انجامش میدم اینه که یک شب در میون به اندازه ی 3 وعده غذا درست میکنین. یک وعده رو همون شب میخورین و دو تای دیگه رو فردا ظهر و پس فردا ظهر. میمونه فردا شب که اون رو هم میتونین یه غذای حاضری مثل تخم مرغ، املت، سوسیس، کالباس و یا غذاهای آماده بخورین.

15- حتما چند ماه قبل از سفر با کمک مادرتون یادگیری آشپزی رو شروع کنین و چند باری هم تو ایران غذا بپزین. باز هم میگم دلتون رو به فست فود و غذاهای حاضری خوردن خوش نکنین. آشپزی کردن اولش به نظر سخت میاد ولی کم کم متوجه میشین که نه تنها سخت نیست که میتونه خیلی هم لذت بخش باشه.

ادامه دارد..

/ 4 نظر / 73 بازدید
سپیده

سلام از ویژگی های یک دانشجوی ریاضی اینه که دقیقه و هیچی رو از قلم نمیندازه، حتی بخش آشپزی رو [چشمک] جالب بود[پلک] موفق باشی[گل]

مریم

جالب بود[تعجب] اگرچه من هنوز منتظر اصل مطلب هستم... دارم برای یک فرصت مطالعاتی برنامه ریزی میکنم.[چشمک]

سلام موفق باشی و خوشحال

ali

سلام سعید خان ما منتظر بعدیش هستیییم...