ایران یا خارج – قسمت چهارم: سیستم

16- پس از بررسی تفاوت های مربوط به خانواده و شغل به تفاوت های سیستم در ایران و خارج می پردازم. منظور از سیستم، شرایط و قواعد کلی کشور و جامعه است که مستقیما روی سبک زندگی افراد ساکن آن کشور و جامعه تاثیر می گذارد.

17- سیستم در کشورهای پیشرفته بسیار باثبات و قانونمند است. تکلیف شما با سیستم کاملا روشن است و بد و خوب سیستم مشخص است. با توجه به این ثبات بحران های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و نظامی به شکل فراگیر و جدی وجود ندارد و شما می توانید برای زندگی و آینده ی خود برنامه ریزی کنید. انتظار تحولات سریع در شرایط و قوانین وجود ندارد و ثبات موجود بطور طبیعی موجب آرامش ذهنی و روحی افراد می شود. قوانین نیز بصورت سفت و سخت و اکید اجرا می شود و سیستم در اجرای قوانین با کسی تعارف ندارد و جریمه ی قانون شکنی بسیار سنگین است. 


18- سیستم در کشورهای پیشرفته از نظر کمی و کیفی دارای سطح بالایی است. در مورد ارائه ی کالا و خدمات شرکت های زیادی با هم رقابت می کنند پس نه تنها شما از نظر کمی حق انتخاب زیادی دارید بلکه این رقابت موجب بالا رفتن سطح کیفی کالاها و خدمات نیز می شود. به عنوان مثال اگر صنعت سرگرمی را در نظر بگیرید سیستم امکانات تفریحی گوناگون و با کیفیتی را برای شهروندان فراهم کرده است که موجب تزریق امید و شادی به جامعه می شود.

19- علی رغم تمام مزایای ذکر شده ورود به این سیستم برای افراد مهاجر با دشواری ها و مشکلات زیادی همراه است. فرد مهاجر اکثر موقعیت ها و شرایطی که قبلا در کشور خود داشته را از دست می دهد و مجبور است زندگی اش را تقریبا از صفر شروع کند. این قضیه بطور طبیعی فشار زیادی را به شخص وارد می کند. بسیاری از افرادی که برای تحصیل یا کار به کشورهای پیشرفته مهاجرت می کنند حتی اقامت دائم آن کشور را نیز ندارند. بطور کلی زندگی افراد مهاجر مخصوصا در سالهای اول بدون ثبات و با فشار و ریسک بالاست. فرد مهاجر از بسیاری از مسائل ریز و درشت حاکم بر سیستم بی اطلاع است که این نیز می تواند هزینه های مادی و معنوی زیادی برای او به همراه داشته باشد.

20- افراد مهاجر غالبا دارای مشکل زبان و برقراری ارتباط هستند که باعث می شود زندگی در اجتماع و میان مردمی با زبان ها و فرهنگ های متفاوت چندان ساده نباشد، مردمی که دیر یا زود پی خواهید برد که علی رغم برخورد ظاهری دوستانه همچنان در پس ذهن خود شما را به عنوان یک فرد غریبه نگاه می کنند. به همین دلیل هم هست که مثلا در محیط دانشگاه می بینید که کانادایی ها با کانادایی ها، آفریقایی ها با آفریقایی ها، چینی ها با چینی ها، هندی ها، با هندی هاعرب ها با عرب ها و ایرانی ها با ایرانی ها بیشتر دوست می شوند و ارتباط برقرار می کنند.

ادامه دارد...

/ 4 نظر / 98 بازدید
ارام

سلام خوش به حالت توچقدرخوشبختی!,من هم دانشجو هستم ولی تفاوت من تاتواز زمین است تاآسمان.چی شد که این طوری شدی؟تو که این همه مطالب مفید ازتجربه هات می نویسی این رو هم بگو,چیکارکنم تامثل توباسواد بشم,تو از بچگی موفق به دنیا اومدی؟

saeed

مرسی عالی بود آدم واقعا گیج میشه وقتی فکر میکنی که برا زندگی باید تمام ارزشاتو بزاری زیر پات مثل اینکه به یکی بگن پدرتو حاظری با چی عوض کنی ولی فشار روحی و روانی اینقدر زیاده که حاضری ارزشایی که یه روزی میگفتی با چیزی عوض نمیکنی بدی و تغییرو بپذیری.....

آرزو

خیلی عالیه