سفر تحصیلی به خارج از کشور - گام اول: بلیط هواپیما و پرواز

1- اولین کاری که باید بعد از قطعی شدن سفر تحصیلی به خارج از کشور انجام بشه خرید بلیط هواپیماست. این کار باید چند ماه زودتر از تاریخ پرواز انجام بشه چرا که نزدیک زمان پرواز ( اواخر مرداد و ابتدای شهریور) تعداد زیادی مسافرت دانشجویی انجام میشه در نتیجه پیدا کردن جای خالی تقریبا غیرممکنه.

2- اگر مقصد پروازتون اروپا هست عموما پروازها مستقیمه ولی برای کانادا و امریکا پروازها بسته به مقصد، یک یا دو توقف خواهند داشت (یکی در اروپا و یکی در خود کشور مقصد). همیشه توقف ها بین یک تا چند ساعت طول میکشه. معقول ترین تایم توقف سه تا چهار ساعته. بیشتر از این زمان خسته کننده است و کمتر از این زمان خطرناکه چون ممکنه پرواز قبلی تاخیر داشته باشه و شما از پرواز بعدی جا بمونین. دقت کنین حدود یک ساعت از زمان فرود هواپیما تا زمانی که وارد سالن انتظار فرودگاه میشین و میتونین سوار پرواز بعدی بشین طول میکشه و همینطور حدود یک ساعت از زمانی که وارد گیت پرواز میشین تا زمانی که هواپیما پرواز میکنه، در نتیجه باید دو ساعت از زمان توقفتون رو برای این مسائل کسر کنین. پس برای یک توقف سه تا چهار ساعته در حقیقت فقط یک تا دو ساعت داخل سالن انتظار فرودگاه هستین. دقت داشته باشید که اولین و مهمترین کاری که باید بعد از رسیدن به هر فرودگاه انجام بدین چک کردن تابلوی اعلانات برای پیدا کردن ساعت پرواز و شماره ی گیت پروازتونه.

3- قیمت خطوط مختلف هوایی فرق میکنه و بستگی داره به مقصد و خود خط هوایی. خطوط هواپیمایی ارزان تر نه قطعا ولی در بیشتر موارد خدمات کیفی ضعیف تری ارائه میکنن، از جمله در مورد راحتی صندلی و غذاهای سرو شده که اگر پرواز طولانی باشه (مثل پروازهای امریکای شمالی) میتونه عذاب آور بشه. حتی ممکنه توقف های بیشتر و مسیرهای طولانی تری رو به شما تحمیل کنه. در مورد قیمت و مسیرها با کارمند آژانس هواپیمایی که ازش بلیط رو میگیرین مشورت کنین.

4- چند نکته هم در مورد خود پرواز بگم. سعی کنید حتی الامکان لباس راحت بپوشین. نشستن طولانی مدت با مثلا کت و شلوار و یا شلوار لی راحت نیست!!! ضمنا یک کاپشن نازک همراه داشته باشید چون بعضی وقتا هوای داخل کابین سرد میشه. شما میتونین یک کیف یا ساک کوچیک همراه خودتون داخل کابین هواپیما ببرین. حتی الامکان تمام مدارک مورد نیاز رو توی این کیف همراه خودتون داشته باشین و اونا رو توی چمدون نذارین چون ممکنه لازم بشه (البته پولی که همراه دارین رو به همراه پاسپورت و بلیط داخل یک کیف کمری یا از این کیف هایی که به گردن میندازن قرار بدین تا جاش امن تر باشه). علاوه بر این مقداری خوراکی و تنقلات و میوه هم داخل کیف بگذارین. غذاهایی که توی هواپیما سرو میشه (بجز خطوط ایران ایر) با مزاج ما ایرانی های زیاد سازگار نیست. در زمان توقف ها هم شاید ترجیح بدین داخل رستوران های فرودگاه که نمیدونین چه غذاهایی دارن نشین اینه که همراه داشتن مقداری مواد غذایی لازمه. شما در بعضی توقف ها (نه همه ی توقف ها) باید چمدون هاتون رو تحویل بگیرین و دوباره جای دیگری تحویل بگیرین. اینکه کجا باید چمدون رو تحویل بگیرین و کجا نه رو هم از کارمند آژانس هواپیمایی بپرسین، هم از مسئول صدور بلیط پرواز در فرودگاه امام خمینی و هم از خدمه ی خود داخل هواپیما. مواظب باشید چون اگه چمدون رو باید جایی تحویل بگیرین و این کار رو نکنین چمدون با چند روز تاخیر به دستتون میرسه. آخرین نکته هم اینکه در اکثر پروازها جلوی صندلی یک مانیتور و هدفون هست که میتونین باهاش فیلم ببینین یا آهنگ گوش بدین ولی همراه داشتن یک ام پی تیری ضرری نداره (هم برای داخل هواپیما و هم برای توقف ها).

5- حق میدم اگر با خوندن این موارد یک کم نگران شده باشین ولی جای هیچ نگرانی وجود نداره. من خودم بسیاری از این نکات رو قبل از سفرم نمیدونستم ولی مشکل خاصی در طول سفر نداشتم. گفتن این نکات فقط به این دلیله که تجربه هام رو باهاتون در میان بگذارم تا سفر راحت تری رو داشته باشین.

ادامه دارد...

/ 2 نظر / 82 بازدید
سعید

می گم سعید می خوای این تجربیات رو پی دی اف کن بذار ملت دانلود کنند اسمشم بذار تجربیات دکتر سعید از اصفهون تا ساساکچوان منم توش تبلیغ وافل رو می ذارم. لول

هانیه

خیلی ممنون که تجربیاتتون رو در اختیار همه قرار میدید... خیلی مفید هست ... موفق باشید