چگونه یک دانشجوی موفق باشیم؟(۱)

۱- هممون میدونیم که سیستم آموزش در ایران(چه در مدارس و چه در دانشگاهها) چقدر ایراد داره.هممون میدونیم که این سیستم صرفا بر پایه ی حفظیاتیه که تنها تا روز امتحان در ذهن باقی میمونن و بعدش فراموش میشن.هممون میدونیم که چه درسهای بی ربطی که افراد باید بخونن و امتحان بدن و چه درسهای مفید و لازمی که هیچ اهمیتی بهشون داده نمیشه.

۲- اما کاری نمیشه کرد و باید با همین سیستم کنار اومد و سعی کرد که در همین سیستم موفق بود.مهمترین نکته برای موفقیت در این سیستم معیوب اینه که باید طوری درس خوند که هم از پس امتحانات آخر ترم و کنکور کارشناسی و کارشناسی ارشد براومد و هم واقعا سطح بالا و باسواد بار اومد.خیلی سخته چون انرژی و وقت و تمرکزی که آزمونهای ماراتن گونه و صرفا حفظی پایان ترم و کنکور از آدم میگیرن شاید جایی برای عمیق و اساسی درس خوندن باقی نگذارن اما مطمئنا استفاده از تجربیات کسانی که این مسیر رو طی کردن مفیده و قصدم در این متن ارائه تجربیاتم در این زمینست.

۳- فرضم بر اینه که شما دانشجوی مقطع لیسانس هستید.اولین و مهمترین مرحله اینه که معتقد باشید رشتتون بهترین رشته ایه که با توجه به شرایطتون اعم از علاقه٬استعداد٬دانشگاه٬شهر٬رتبه کنکور کارشناسی و ... میتونستین در اون مشغول به تحصیل بشین.چون در غیر اینصورت فکر تغییر رشته یا انصراف یا کنکور مجدد یا شرکت در کنکور فوق لیسانس رشته ای دیگه مسلما جایی برای موفقیت همه جانبه شما باقی نخواهد گذاشت.

۴- برای موفقیت در امتحانات پایان ترم باید درسهاتون رو در طول ترم خوب خونده باشید.جالب اینجاست که برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد هم اولین گام همین مسئلست.اگر در طول دوره لیسانس تمام دروسی که در آزمون کارشناسی ارشد میاد رو بطور تشریحی خوب خونده باشید مدت زمانی در حد ۸ تا ۹ ماه برای کسب رتبه ای خوب در کنکور فوق لیسانس کافی خواهد بود.سعی کنید طی ۶ ترم اول تمام دروسی که در آزمون کارشناسی ارشد میاد رو گذرونده باشید و ۳ ماه تابستون بعد از ترم ۶ رو صرف مرور و خلاصه برداری منابع آزمون ارشد کنید.ترم ۷ حداقل واحد ممکنه رو بگیرید(مرخصی رو به هیچ وجه پیشنهاد نمیکنم٬هر چند خودم مرخصی گرفتم ولی اونقدر بهم سخت گذشت که بعید میدونم بتونین ماه ها حبس تو یه اتاق رو با اون فشارهای روحی وحشتناک تحمل کنید!!!)  کل ترم ۷ رو اختصاص بدید به مرور خلاصه ها٬تست و آزمونهای آزمایشی و مطالعه آزمونهای سالهای قبل و مطمئن باشید هیچ تلاشی بی پاسخ نخواهد موند!!!

۵- تا اینجای کار رو خیلی ها میدونستن و از زبون خیلی ها شنیده بودن اما چیزهایی که در ادامه خواهم گفت شاید واستون کمی ناآشنا باشه!!! ببینید از نظر ما کسی که در دوره لیسانس معدل بالایی داره و رتبه خوبی هم در کنکور فوق لیسانس کسب میکنه دانشجویی موفقه(با همین تعاریف من هم با معدل ۱۶ رشته ریاضی و رتبه ۱۰۰ کنکور ارشد دانشجوی موفقی هستم!!!)اما باید بهتون بگم تازه الان میفهمم که تعریف دانشجوی موفق چقدر فراتر از چیزهاییه که ذکر شد و من هم یک دانشجوی کاملا معمولی هستم!!!

ادامه دارد...

/ 6 نظر / 314 بازدید
سکوت

سلام دوست عزيز منتظر ادامه اش هستم بااين تعاريفی کع فرمودين بنده از دانشجوی معمولی هم پايين تر تشريف دارم شاد باشين وعاشق حق خدانگهدار فعلا

سپيده

خوب اول بگم که خيلی خوبه داری اين چيزا رو ميگی لااقل به درد من يکی ميخوره! خوب مورد سه رو خودم دارم اجرا ميکنم. يعنی به ذهن خودم رسيده بود : رشته من بهترين رشته ايه که ميتونستم قبول شم و اين رشته برای من ساخته شده و از عهده اش هم بر ميام!!(اعتماد به نفسو داری جون من؟!) و اما ادامه اش: هميشه پشتکار و استمرار تو موفقيت نقش بسزايی داشته. تو اين مورد هم همينطوره. يعنی همه ميگن که اگه ميخوايي دانشجوی موفقی باشی بايد در طول ترم عين بچه آدم بخونی! ولی باور کن سعيد واسه منی که از ۲ سال کنکور سخت و رنج آور که خودت ميدونی اومدم ترم ۱ پشتکار داشتن خيلی سخته! خودمم ميدونم که بايد خوب بخونم اما همش احساس خستگی ميکنم و به استراحت احتياج دارم! اما با تمام اينا يه انرژی هنگفتی تو بازوهامه که بايد تو اين ۴سال ازش استفاده ک

سپيده

الانم داريم کم کم به امتحانا نزديک ميشيم و بايد از ۱۸ دی تا ۳ بهمن تحت فشار باشيم اونم رشته ما که وقت و انرژی و تمرين زيادی ميخواد واقعا اين مدت کمه. اما به قول تو کاريش نميشه کرد و بايد ساخت. بايد از کمترين زمان و امکانات بيشترين بهره رو برد! . برنامه ريزی رو هم که برای کنکور فوق ارائه دادی آويزه گوشم ميکنم تا ۳سال ديگه . منتظر ادامه مطلب هم هستيم ببينيم اگه تو دانشجوی موفق نيستی پس کيه؟! لابد من!!!

ایمان

سلام دوست عزیز!!! باید بهت بگم هرفات به دلم نشسته[قلب] دوست دارم بازم از این جورمطالب بزاری. منتظرت هستم. بازم بنویس[دست]

ساسان

سلام از مطالب خوبتون کمال تشکر رو دارم

علی

ممنون