چگونه یک دانشجوی موفق باشیم؟(۲)

۶- به نظر من دانشجویی واقعا موفقه که علاوه بر اینکه معدل بالایی داره و رتبه ی خوبی هم در کنکور کارشناسی ارشد کسب میکنه٬سه فاکتور بسیار مهم دیگه رو هم داشته باشه.این سه فاکتور عبارتند از دید و شناخت نسبت به رشته ی تحصیلیش٬توانایی بالا در برنامه نویسی کامپیوتری و تسلط بر زبان انگلیسی.در ادامه ی متن به بررسی این سه فاکتور میپردازم.

۷- اولین فاکتور که بسیار هم مهم هست شناخت و دید کافی فرد نسبت به رشته ایه که داره میخونه.متاسفانه درسهایی که در دانشگاه ارائه میشه به آدم نسبت به رشتش دید و شناخت کافی نمیده و محدود میشه به همون حفظیاتی که در ابتدای متن قبل گفتم.حتی تو یه رشته ای مثل ریاضی هم که ذاتاً نباید حفظی باشه موفقیت در اکثر امتحانات پایان ترم و کنکور ارشد وابسته به حفظ کردن فرمولها و صورت قضایا و اثبات اونهاست.اینکه آدم فرمول آماده ای در اختیار داشته باشه و توش عدد بذاره و برسه جواب که نشد ریاضی. اینکه صورت قضیه و اثبات رو واست بگن و هیچ کنجکاوی ای در ذهنت ایجاد نکنند که نشد ریاضی.شما ۱۰۰ تا فرمول حفظ کن و هزار تا تمرین هم با کمک همین فرمول حل کن٬دو هزار تا تست هم بزن.صورت و اثبات قضیه رو هم کامل بفهم و از حفظ ۱۰ بار بنویس.واقعا چه سودی داره وقتی بعد از یک که ماه به فرمولها و قضایا نگاه نکردی ببینی همش یادت رفته؟!!! این سبک درس خوندن صرفا به درد معدل بالا و رتبه خوب میخوره ولی اینها چیزایی نیست که به آدم دید و شناخت بده.اینها چیزهایی نیست که به آدم ایده و خلاقیت بده.برای ایجاد ایده و خلاقیت وقتی میبینی سیستم بهت کمک نمیکنه خودت دست بکار شو.برو دنبال چند تا کتاب که تاریخچه ی رشتت رو گفتن٬که کاربردهای عملی رشتت رو گفتن٬که با یه سری مثال و تمرین به ظاهر ساده خلاقیتت رو تحریک میکنن و بهت ایده میدن.یه سرچ اینترنتی(مخصوصاً سرچ انگلیسی) انجام بده و ببین دنیای اینترنتی که واسه ما محدود شده به ایمیل و چت و وبگردی های بیهوده چقدر امکانات خوبی در اختیارت میذاره و میتونی توش چه متنهای تخصصی مفیدی رو در رابطه با رشتت پیدا کنی و در نهایت هم سعی کن پروژه ی دوره ی لیسانست رو بجای ترم ۸ ترم ۵ شروع کنی و واقعا روش کار کنی تا لذت یادگیری علم رو با تمام وجود حس کنی!!!

۸- دومین فاکتور توانایی فرد در برنامه نویسی کامپیوتریه.امروزه با توجه به توانایی زیادی که برنامه های کامپیوتری پیدا کردن و با توجه به اهمیت وقت٬بهتره محاسبات وقت گیری که هیچ تاثیری در یادگیری یا ایجاد خلاقیت ندارند رو با کامپیوتر انجام داد.نخستین گام در این زمینه هم آشنایی با الگوریتمه.برای اینکه کامپیوتر متوجه بشه که چه مسیری رو برای رسیدن به هدف مورد نظر طی کنه باید واسش کاملا دقیق و بدون ابهام مشخص کرد که مرحله به مرحله باید چه عملی رو انجام بده.این میشه الگوریتم و طراحی الگوریتم هم یکی از راههای مناسب برای تقویت قدرت خلاقیته. بعد از اینکه بر روی طراحی و تجزیه الگوریتمها مسلط شدین به سراغ برنامه نویسی برین.جدای از برنامه های عمومی مثل بیسیک٬پاسکال یا سی برنامه های تخصصی هر رشته کمک بسیار زیادی به انسان هستن.مثلا در رشته ریاضی برنامه های مثل میپل(Maple) یا متمتیکا(Mathematica) یا متلب(Matlab)تواناییهای وحشتناکی دارن!!! فرمول پیچیده ترین تابع رو بهشون بده تا ظرف چند صدم ثانیه نمودارش رو واست رسم کنن!!! این برنامه ها به حدی قدرتمند هستن که میتونید ازشون حتی در اثبات قضیا و تجزیه و تحلیل و شهودی کردن تمرینات هم کمک بگیرید!!!

۹- اما سومین فاکتور برای یک دانشجوی موفق توانایی او در زمینه زبان انگلیسیه.هم زبان انگلیسی عمومی که شامل توانایی در چهار بخش صحبت کردن٬گوش دادن٬خواندن و نوشتنه و هم زبان انگلیسی تخصصی که شامل توانایی در مطالعه متون تخصصی به زبان انگلیسی هست.در مقاطع بالاتر اکثر کتابها٬مقالات و منابع موردنیاز به زبان انگلیسی هستند و اگر نتونید بخوبی از این منابع استفاده کنید به مشکل بر خواهید خورد. ضمنا برای آزمون دکترا یا گرفتن پذیرش از دانشگاههای معتبر خارجی به مدرک زبان معتبر مثل تافل(Toefl) یا آیلتس(IELTS) نیاز دارید پس سعی کنید از همین امروز به فکر تقویت زبان انگلیسیتون باشید چون ممکنه فردا دیر باشه!!!

۱۰- اکثر دانشجویان دوره لیسانس با سه فاکتور بالا آشنایی کافی ندارن و اگر هم آشنا باشند نیازی در این زمینه حس نمیکنند اما اگر میخواهید واقعا دانشجوی توانمند و موفقی باشید و مثل من وقتی وارد مقطع فوق لیسانس شدید برای پرداختن به این سه فاکتور٬در کنار حجم وحشتناک درسهای خودتون با کمبود وقت مجبور نشید الان که به اندازه کافی فرصت دارید روی این موارد وقت بگذارید تا یک دانشجوی واقعی در کلاس جهانی باشید!!!

/ 11 نظر / 219 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سعيد

خب جالب بود منم سعی می کنم کمی انگلیسی بخونم..شاید بعد ها به دردم بخوره! واسه فوق هم می خوام از ترم چهار به بعد یه برنامه ریزی درست حسابی بکنم...فعلا که دوشنبه امتحان داره برنامه نویسی وب رو بیشتر ترجیح می دم....وقت لازمه...انگیزه می خواد اما سعی کردم تو اون زمینه هایی که نیاز دارم ( بیشتر مربوط می شه به حالت وب و نرم افزهر های تحت وب یا ملتی مدیا )یه چیز های کلی بدونم...به هر حال خوب بود...چند وقتی می شه خیلی بی دقت شدم یه دارم دنبال دلیلش میگردم

سپيده

۶- خوب به سه فاکتور مهم اشاره کردی. که دوتاشو قبلا بهم گفته بودی يعنی زيان و برنامه نويسی! ۷- خيلی جالب نوشتی! راست ميگی...دقيقا همينيه که تو ميگی. چه فايده داره آدم قضايا رو حفظ کنه يا حتی خيلی هم به خودش فشار بياره اول بفهمه بعد حفظ کنه؟؟ ميدونی منم دقيقا همين سوال رو چند وقت پيش از خودم پرسيدم! موقعی که ديدم دوماهه دارم ميرم دانشگاه و از رياضی۱ فقط يه مشت قضيه ياد گرفتم يا بهتره بگم حفظ کردم!! خيلی اعصابم خورد ميشه وقتی اينجور بيهوده کاری ها رو ميبينم! حتی يه بار از استادم پرسيدم. گفتم آخرش چی؟ چرا شما بايد اثبات قضيه ها رو بنويسی و ما هم تند تند کپی کنيم و بعدش هم بريم حفظ کنيم و نمره مونم بشه ۲۰؟؟!! چرا این ایده های اثبات به ذهن ما نمیرسه؟؟ گفت الان اول راهه! وقتی يه مدت قضيه ها رو بخونی بعدا تو ترم های بعد راه ميوفتی و کم کم ايده مياد دستت و خودت ميتونی اثبات کنی!! ولی تو خيلی خوب گفتی. اينکه آدم بايد بره

سپيده

۸- اينم دقيقا حق با توه! اينکه آدم تو رشته ای مثل رياضی بتونه کامپيوتری فکر کنه. بتونه تو الگوريتم ها مسير و ديد کامپيوتری رو بفهمه. بعدش هم برنامه نويسی و... خوب ما که هنوز آش خوريم جز پاسکال چيزی بلد نيستيم! ولی همينکه تا حدودی فهميديم چطور ميشه کامپيوتری فکر کرد خودش خوبه نه؟ در مورد برنامه های زياضی هم فقط در حد اسمشون شنيدم در اولين فرصت ميرم سراغشون!! ۹- اين مورد هم که در حال اجرا هستيم! ولی خوب خوبه که تو اينجا اينارو ميگی تا يه وقت به سر من نزنه که از خستگی کلاس زبانمو ول کنم!!! ۱۰- خوب ديگه ما آشنا شديم بپريم بريم انجام بديم!

سپيده

خوب خيلی عالی و جامع و مفيد توضيح دادی. اميدوارم که خودتم موفق باشي چه تو دانشگاه چه تو کلاس جهانی!! ياحق

farshad

[گل]ba salam ,man az matlabe khobeton lezat bordam agar mishe mano rahnamaii konid man daneshjoye terme 3 mohandesi mavad hastam ta hala nomarate khobi nagereftam vali kheili dars khondam va talash kardam aia hanoz forsate jobran daram

فاطمه

ممنون از بابت تفکر قشنگت..... حرفات منو یاد خودم میندازه....

پیمان

من تازه امسال وارد دانشگاه میشم واقعا خوب و راه گشا بود[لبخند]

معین زاد

بسیار مطلب آموزنده و مفیدی بود .امیدوارم موفق باشید.

سمیه

thanks a lot [لبخند] iv really enjoyed

محمد حیدری

از توصیه های خوبی که داشتید کمال تشکر رو دارم من هم دوست دارم دانشجویی موفق در کلاس جهانی باشم