ریاضی عمومی و کاربردهای آن (2)

6- اما برسیم به یکی از مهمترین و کاربردی ترین مباحث موجود درتمام دنیای ریاضیات یعنی "مشتق". به جرات می توان گفت اگر مشتق را از تعاریف ریاضی حذف کنیم شاید بخش عمده ای از علوم مهندسی امروز از بین برود. مشتق یک عملگر است که یک تابع را به عنوان ورودی می گیرد و یک تابع دیگر را به عنوان خروجی ارائه می کند مثلا تابع
x^2 را گرفته و تابع 2*x را به عنوان مشتق می دهد. بطور شهودی مشتق یک تابع در نقطه a معادل است با "شیب خط مماس بر آن تابع در نقطه a" اما براستی چرا چنین عملگر به ظاهر ساده ای اینقدر مهم است؟!!! همانطور که قبلا هم ذکر شد در حساب دیفرانسیل و انتگرال به مطالعه ی تغییرات می پردازیم و عملگر مشتق، مهمترین عملگریست که مستقیما با تغییرات سر و کار دارد. مثلا یک ماشین را در نظر بگیرید که در زمان t = 0 از مبدا با تابع جابجایی f(t) = 3t شروع به حرکت می کند یعنی این ماشین بعد از گذشت t = 1 ثانیه به اندازه یf(1) = 3 متر و بعد از گذشت t = 2 ثانیه به اندازه ی  f(2) = 6 متر حرکت کرده است. بوضوح این ماشین در هر ثانیه 3 متر جابجا می شود یعنی سرعت حرکت آن در هر زمانی 3 متر در ثانیه است. سرعت یعنی مقدار تغییر مکان نسبت به زمان. حال مشتق تابعی که ماشین طبق آن جابجا می شود را محاسبه کنید. بوضوح مشتق f(t) = 3t برابر 3 است یعنی همان سرعت ماشین که قبلا هم آنرا براحتی و بدون استفاده از مشتق گیری محاسبه کردیم. اما اگر فرمول حرکت ماشین کمی پیچیده تر باشد (مثلا f(t) = t^2 ) نمی توان براحتی و بدون استفاده از مشتق سرعت ماشین را در زمانهای محتلف محاسبه کرد (چرا؟!!!)

 

7- اهمیت مشتق جاهای دیگر هم مشاهده می شود مثلا در محاسبه ی نقاط ماکزیمم و می نیمم که درعلومی مثل تحقیق در عملیات و بهینه سازی دارای ارزش بسیاری هستند یا در معادلات دیفرانسیل که برای مدل کردن اکثر رویدادهای دنیای واقعی در شاخه های مختلف مهندسی مثل برق، مکانیک و عمران مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از جاهایی که مشتق، تحول بزرگی در ریاضیات کاربردی و خصوصا محاسبات عددی بوجود آورد، "بسط تیلور" بود که در قرن 18 توسط ریاضیدان انگلیسی "Brook Taylor" ارائه شد. بسط تیلور یک تابع در نقطه a عبارتست از نمایش آن تابع به کمک جمع بی نهایت چندجمله ای (که با استفاده از مشتقات همان تابع در نقطه a و خود نقطه a ساخته می شود) برای بسیاری از توابع، جمع چند جمله ی اول بسط تیلورشان تقریب خوبی برای تابع بدست می دهد لذا می توان بجای کار کردن با خود تابع (که می تواند بسیار پیچیده باشد) با جملات بسط تیلور آن (که چند جمله ای و لذا ساده هستند) کار کرد.

 

8- یکی دیگر از عناوین مهم در ریاضی عمومی "انتگرال" است. انتگرال بطور کلی مرتبط است با مسئله ی مساحت زیر نمودار یک تابع. اگر بخواهیم مساحت زیر نمودار را در بازه ای خاص محاسبه کنیم، از انتگرال معین و در غیر اینصورت از انتگرال نامعین بهره می گیریم. در حقیقت انتگرال معین عملگریست که یک تابع و یک بازه را به عنوان ورودی می گیرد و یک عدد (مساحت زیر نمودار در بازه ی داده شده) را به عنوان خروجی می دهد. اما انتگرال نامعین یک عملگر است که تابع f را گرفته و تابع F را به عنوان انتگرال تابع f می دهد و به کمک تابع F (که تابع
اولیه ی f
 نام دارد) قادریم مساحت زیر نمودار را در هر بازه ای که می خواهیم محاسبه کنیم.

 

9- در ظاهر انتگرال و مشتق ارتباط خاصی با هم ندارند چرا که اولی به مسئله ی مساحت و دومی به مسئله ی مماس مربوط است. اما در قرن 17 استاد ِ نیوتن در دانشگاه کمبریج یعنی "IssacBarrow" فهمید که این دو مسئله ارتباط بسیار تنگاتنگی با هم دارند و در واقع مشتق گیری و انتگرال گیری دو فرایند معکوس یکدیگرند. بعدها نیوتن و لایب نیتز این مسئله را در قالب "قضیه ی بنیادین حساب دیفرانسیل و انتگرال" بیان و آشکار کردند و نشان دادند که اگر انتگرال تابع f برابر با تابع F شود، مشتق تابع F برابر با تابع f می شود. از این خاصیت می توان بهره برد و مشتق یک تابع را بدون درگیر شدن به تعریف مشتق (و لذا حد) محاسبه کرد. مثلا بجای محاسبه ی مشتق تابع x^2 تابعی را می یابیم که انتگرالش x^2 شود. این تابع یعنی 2*x همان مشتق تابع است.

 

10- اما برسیم به کاربردهای حساب دیفرانسیل و انتگرال در شاخه های گوناگون علم. بسیاری از مفاهیم مکانیک کلاسیک مثل نیرو، گشتاور و انرژی با استفاده از Calculus قابل محاسبه هستند مثلا قانون دوم نیوتن یعنی "نیرو=جرم*شتاب" وابسته به مفهوم مشتق است چرا که شتاب در واقع مشتق سرعت و سرعت مشتق جابجاییست. در الکتریسیته و مغناطیس از Calculus برای محاسبه شار کل میدان الکترومغناطیس استفاده می شود. همچنین قضیه ی ماکسول در الکترومغناطیس و تئوری نسبیت عام اینشتین به کمک مشتق بیان می شوند. در شیمی از حساب دیفرانسیل و انتگرال برای محاسبه نرخ واکنش و واپاشی رادیو اکتیو استفاده می شود. در حوزه ی علم پزشکی از Calculus برای پیدا کردن بهترین زاویه ی شاخه گزینی یک رگ خونی به منظور ایجاد جریان بیشینه ی خون استفاده می شود. در عمران، می توان حجم خاکریزی و خاکبرداری یک جاده با کمک انتگرال گیری از فرمول سطح جاده مشخص کرد. همچنین در اقتصاد از این علم برای بیشینه کردن سود با در نظر گرفتن مقدار هزینه و درآمد بهره می گیرند. در مجموع Calculus یکی از شاخه های ریاضیات است که نزدیکی بسیار زیادی با دنیای واقعی دارد و پیشرفت علم آنچنان که امروز می بینیم بدون آن میسر نبود.

/ 7 نظر / 274 بازدید
سپیده

خب خیلی عالی بود. مخصوصا" پست آخر که کاربردهای ریاضی رو گفتی ببین تو رو خدا، اونوقت میگن ریاضی به درد نمیخوره! [نیشخند]

رامین

سلام سعید جان . همیشه به یادتم . خوب بخوان و موفق باشی

محسن

سلام اقا سعید وبلاگت تجربیاتش معرکه بود ایول داداش چاکریم.

مهدی

من در يكي از درس هايم به يك معادله انتگرالي برخوردم كه بعد از عوض شدن معادله انتگرال بازه انتگرال گيري ان تغيير كرد . از اون جايي كه از انتگرال گيري به سختي سر در ميارم مي خوام برام منبعي كه اين مسله رو به خوبي توضيح داده باشه معرفي كنيد .

فاطمه

می شه در مورد کاربرد انتگرال در عمران بیشتر توضیح بدی

نوشین

کارت عالی بود آقا سعید. ادامه بده.

ف.ا

سلام . من دانشجو ام و برای تحقیقی دنبال چند تابع می گردم که مساحت زیر آنها برابر یک باشد .( نام و مختصری شرح ) اگه برام ایمیل کنید ممنون می شم . از مطالب جالبتون هم تشکر