تجربه ریاضی

در این وبلاگ در مورد ریاضیات می نویسم و تجربیاتی که در راه آموختن ریاضی آموخته ام

علم و دانش

دانش (knowledge) به مجموعه ی واقعیت ها، اطلاعات، توصیفات و مهارت هایی گفته می شود که از طریق تجربه یا مطالعه بدست می آید. علم (science) اما یک اقدام قاعده مند برای ساختن و سازمان دادن دانش در قالب توضیحات و پیش بینی های قابل آزمایش در مورد جهان است. به بیان دیگر دانش هدف و نتیجه است و علم مسیر رسیدن به آن هدف و نتیجه. در این متن به بررسی انواع علوم می پردازیم.

علوم مجرد
به انواع علوم ذهنی و تئوریک که پایه و اساس علوم عملی را شکل می دهند علوم مجرد گفته می شود. علوم مجرد شامل منطق، ریاضی، آمار و کامپیوتر می باشد. این علوم به بررسی پدیده های مجرد و نظری می پردازند.

علوم فیزیکی
به علومی که به مطالعه ی فیزیک و شیمی پدیده های طبیعی می پردازند علوم فیزیکی گفته می شود. علوم فیزیکی شامل فیزیک و شیمی می باشد. این علوم به بررسی پدیده ها در سطح اتمی و زیر اتمی می پردازند.

علوم طبیعی
به علومی که به مطالعه ی ارگان های زنده می پردازند علوم طبیعی گفته می شود. علوم طبیعی شامل رشته های مرتبط با بیولوژی و پزشکی می باشد. این علوم به بررسی پدیده ها در سطح سلولی می پردازند.

علوم اجتماعی
به علومی که به مطالعه ی ارتباطات انسانی و جوامع انسانی می پردازند علوم اجتماعی گفته می شود. علوم اجتماعی شامل رشته های جامعه شناسی و روانشناسی می باشد. این علوم به بررسی پدیده ها در سطح انسان و جامعه می پردازند.

علوم زمین و فضا
به علومی که به مطالعه ی زمین و فضا می پردازند علوم زمین و فضا گفته می شود. علوم زمین و فضا شامل رشته های زمین شناسی و نجوم می باشد. این علوم به بررسی پدیده ها در سطح سیارات و کهکشان ها می پردازند.

  
نویسنده : saeedtz ; ساعت ۱۱:٠٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٠ بهمن ۱۳٩٢
تگ ها : ریاضیات