تجربه ریاضی

در این وبلاگ در مورد ریاضیات می نویسم و تجربیاتی که در راه آموختن ریاضی آموخته ام

ریاضیات چیست؟

1- همه ی ما ریاضیات را به عنوان یک علم و دانش می شناسیم اما آیا تفاوتی بین علم و دانش وجود ندارد؟ پس لازم است پیش از تعریف ریاضی به تعریف علم و دانش بپردازیم. دانش (knowledge) به مجموعه ی واقعیت ها، اطلاعات، توصیفات و مهارت هایی گفته می شود که از طریق تجربه یا مطالعه بدست می آید. علم (science) اما یک اقدام قاعده مند برای ساختن و سازمان دادن دانش در قالب توضیحات و پیش بینی های قابل آزمایش در مورد جهان است. از این منظر ریاضیات هم علم است و هم دانش. علم ریاضی در راستای بدست آوردن دانش ریاضی.

2- اگر بخواهیم ریاضیات را در یک جمله تعریف کنیم باید بگوییم که ریاضیات مطالعه ی عناوینی مانند کمیت، ساختار، فضا، الگوها، روابط و تغییرات است. ریاضیات با مدل کردن پدیده های محتلف توسط فرمولها و ساختارهای ریاضی و با استفاده از روش ها، محاسبات و اثبات های ریاضی، به دنبال توضیح، توصیف و پیش بینی پدیده هاست.

3- بسیاری معتقدند ریاضیات مادر علوم است. در حقیقت در هر علمی که سر و کله ی اعداد، فرمول ها، نمودارها و جداول پیدا می شود در واقع سر و کله ی ریاضی پیدا شده است، از علوم پایه ی دیگر مانند فیزیک و شیمی و زیست شناسی گرفته تا علوم مهندسی، علوم تجربی و علوم اجتماعی. ریاضیات را می توان تنها زبان مشترک انسانی دانست که می توان جهان را با آن توصیف کرد. اینشتین گفته است: من می خواهم طرز فکر خدا را بدانم، به زبان ریاضی. به بیان دیگر می توان باور داشت که خداوند جهان را براساس ریاضیات بنا نهاده است.

4- ریاضیات را می توان به دو شاخه ی کاربردی و محض تقسیم کرد. شاخه های کاربردی به دنبال کاربرد ریاضی در پدیده های واقعی جهان هستند و شاخه های محض بدون توجه به کاربرد عملی ریاضی، به دنبال مطالعه ی خود ریاضی به مفهوم مجرد آن می باشند. نکته ی قابل توجه در مورد ریاضی محض آنست که بسیاری از مباحث ریاضی محض با پیشرفت سایر علوم، کاربردهای عملی پیدا کرده اند. برای آشنایی با شاخه های مختلف ریاضی اینجا را نگاه کنید.

5- نگاهی به تاریخ ریاضی نکته ی جالبی را مشخص می کند. ریاضیات همواره همراه با تمدن انسانی پیشرفت، تکامل و گسترش یافته است. تمدن مصر، تمدن بین النهرین و ایران باستان، تمدن هند و چین و سپس تمدن های یونان و روم، تمدن هایی هستند که ریاضیات با آنها رشد و توسعه پیدا کرده است. این موضوع بیانگر اهمیت ریاضی نه صرفا به عنوان نشانه ای از تمدن انسانی بلکه به عنوان یک دانش کاربردیست. 

  
نویسنده : saeedtz ; ساعت ۱۱:٤٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٦ تیر ۱۳٩٢
تگ ها : ریاضیات