تجربه ریاضی

در این وبلاگ در مورد ریاضیات می نویسم و تجربیاتی که در راه آموختن ریاضی آموخته ام

بازار کار رشته ی ریاضی در خارج

1- در ایران به رشته های علوم پایه اهمیت نمی دهند ولی در کشورهای پیشرفته وضعیت کاملا متفاوت است و رشته هایی مثل ریاضی دارای ارزش زیادی هستند. این باور غلط اکثر دانشجویان رشته ی ریاضی در ایران است. واقعیت کاملا متفاوت است!!! از آنجایی که در کشورهای پیشرفته نظام سرمایه داری حاکم است رشته هایی که پولساز نباشند ارزش زیادی ندارند. رشته های علوم پایه مانند ریاضی، فیزیک و شیمی نیز جزو رشته هایی هستند که بطور مستقیم قابلیت پولسازی ندارند و در نتیجه بازار کاری مناسبی هم ندارند.

2- گزینه هایی که یک فارغ التحصیل ریاضی در خارج از ایران پیش روی خود می بیند تفاوت زیادی با داخل ایران ندارد. گزینه ی اول تدریس در مدرسه است که پیش نیازش گذراندن دوره های مختلف و آزمون زبان است که نیازمند صرف انرژی، زمان و هزینه ی زیادیست. البته جای تعجب نیست که فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد یا دکتری ریاضی هرگز به تدریس در مدرسه فکر نکنند پس این گزینه عملا کنار می رود!!!

3- گزینه ی بعدی تدریس و تحقیق در دانشگاه است. با توجه به تعداد بسیار زیاد فارغ التحصیلان ریاضی که از سراسر دنیا جذب کشورهای پیشرفته می شود رقابت برای تصاحب کرسی استادی در دانشگاه ها به شدت زیاد است. اکثر کسانی که جذب دانشگاه ها می شوند دارای چند مدرک فوق دکترا (پست داک) از دانشگاه های معتبر همان کشورها هستند و دارای رزومه ی بسیار خوبی هستند (تعداد زیادی مقاله در ژورنال های معتبر منتشر کرده اند، تعداد زیادی سمینار در دانشگاه های مختلف ارائه کرده اند و سابقه ی سالها تدریس را در دوران ارشد، دکترا و فوق دکترا داشته اند). شانس اینکه به محض گرفتن مدرک دکترا به عنوان استاد جذب دانشگاه ها شوید بسیار اندک است مگر اینکه از دانشگاه های بسیار معتبر دنیا مثل هاروارد، پریسنتون، آکسفورد یا تورنتو مدرک دکترای خود را دریافت کرده باشید و رزومه ی بسیار خوبی هم داشته باشید. اگر به فکر برگشتن به ایران هستید در حال حاضر شانس استخدام به عنوان هیات علمی در دانشگاه های ایران هنوز وجود دارد اما با توجه به حجم عظیم فارغ التحصیلان دکترای داخل در سالهای پیش رو، پیش بینی وضعیت استخدام دانشگاه های در آینده مشخص نیست.

4- اگر به موقعیت های شغلی دیگر مثل محقق در شرکت های صنعتی فکر می کنید متاسفانه باید بدانید که اولا تعداد این موقعیت های شغلی بسیار محدود هستند و ثانیا این شرکت ها ترجیح می دهند محققانی را جذب کنند که صرفا دید تئوری و محض نداشته باشند و قابلیت های متناسب دیگری نیز داشته باشند مثلا به برنامه نویسی کامپیوتری یا نرم افزارهای آماری هم مسلط باشند.

5- تا اینجای متن بسیار ناامید کننده بود اما واقعیت همین است که گفته شد. حال راه چاره چیست؟ توصیه ی من به تمام دوستانی که در ایران مشغول تحصیل در مقطع لیسانس یا فوق لیسانس ریاضی هستند اینست که با توجه به پیش زمینه و علاقه شخصیشان به یکی از دو گرایش آمار یا کامپیوتر تغییر مسیر دهند. این دو رشته دارای بازار کاری بسیار خوبی در کشورهای پیشرفته هستند و کسانی که دید ریاضی دارند به سرعت می توانند خودشان را با این دو رشته تطبیق دهند. اگر امکان تغییر رشته در ایران یا گرفتن پذیرش در رشته های آمار یا کامپیوتر در خارج از ایران برایتان وجود ندارد سعی کنید گرایشهایی را انتخاب کنید که به آمار یا کامپیوتر نزدیک ترند یا موضوع پایان نامه ی خود را نزدیک به این دو رشته انتخاب کنید یا بطور شخصی به فراگیری برنامه نویسی کامپیوتری یا نرم افزارهای آماری بپردازید.

  
نویسنده : saeedtz ; ساعت ٥:۱٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٩ بهمن ۱۳٩۱
تگ ها : ریاضیات