تجربه ریاضی

در این وبلاگ در مورد ریاضیات می نویسم و تجربیاتی که در راه آموختن ریاضی آموخته ام

ایران یا خارج – قسمت هفتم: جمع بندی

25- در بخش های قبلی به مساله ی مهاجرت و زندگی در خارج از ایران از زاوایای گوناگون نگاه کردیم. در بخش پایانی جمع بندی ای خواهیم داشت از مباحث مطرح شده. تا اینجا مشخص شد که داستان به سادگی آنچه در فیلم ها می بینیم نیست و مشکلات ریز و درشت زیادی در سر راه قرار دارند. بطور کلی خود را برای شرایط سخت تر از آنچه که انتظارش را دارید آماده کنید. این به معنای این نیست که اینجا شرایط وحشتناک و غیر قابل تحمل است بلکه به این معناست که انتظارات تخیلی و غیر واقعی را دور بریزید مثل اینکه از همان روزهای اول دوست دختر یا دوست پسر خارجی پیدا خواهید کرد چون این اتفاق به احتمال زیاد هرگز نخواهد افتاد!!!

26- نکته ی بدیهی آنست که افراد مقیم خارج قطعا از نظر روحی کمبود دارند. ساده نیست که پدرت، مادرت، خواهر و برادرت، دوستانت، اقوام و آشناها و مردم کشورت، کوچه ها، خیابان ها، شهرها و کشوری که تمام خاطرات کودکی و جوانی ات در آن رقم خورده را پشت سر قرار دهی، تمام زندگی ات را در یک چمدان جا بدهی و پا به آینده ای مبهم بگذاری...اصلا ساده نیست...

27- آگاهی به یک نکته بار فشارها و مشکلات را کاهش می دهد. وقتی پا به خارج میگذاری در مقیاس روز، اولین روز سخت ترین روز است. در مقیاس هفته اولین هقته، در مقیاس ماه اولین ماه و در مقیاس سال اولین سال سخت ترین است. هر چه جلوتر می روی و بیشتر به ثبات می رسی و بیشتر با شرایط وفق پیدا می کنی مشکلات بیشتر و بهتر و ساده تر حل می شوند.


28- تصمیم ماندن یا برگشتن یک تصمیم کاملا شخصیست و نمی توان برای آن از قبل فرمول ارائه کرد چرا که این تصمیم به پارامترهای زیادی بستگی دارد و بسیاری از آن پارامترها هم بسته به خود شخص، عقایدش، شرایطش و تجربیاتش می تواند خوب یا بد باشد. تا تجربه هم نکنی نمی توانی نظر درست بدهی. فقط فراموش نکنید که تجربه اش بی ضرر نیست، هزینه ی زیادی دارد اما به اعتقاد شخصی من ارزشش را دارد.

29- هر چه زندگی شما در ایران به ثبات بیشتری رسیده باشد (یعنی مثلا شاغل یا متاهل باشید) تجربه ی خارج رفتن ریسک بالاتری دارد چرا که شما مجبورید چیزهای بیشتری را از دست بدهید، هزینه ی بیشتری بپردازید و دست آورد کمتری هم خواهید داشت. شخص مجردی که با مدرک فوق لیسانس برای خواندن دکترا به خارج می آید قطعا ریسک کمتری انجام می دهد تا فرد متاهلی که با لیسانس مستقیما برای پیدا کردن کار به خارج می آید.

30- در نهایت اینکه باید بدانیم که ایران و خارج هر یک مزایا و معایب خود را دارند و همانطور که قبلا هم گفته ام هیچ کدام به خودی خود بهشت یا جهنم نیست (هرچند اکثر کسانی که تجربه ی کافی ندارند معتقدند هست!!!). به هر حال امیدوارم مطالب مطرح شده موجب روشن تر شدن این مزایا و معایب شده باشد و بر این نکته نیز باید تاکید کنم که تمام این مطالب را مطرح کردم برای اینکه بدانیم بدون انگیزه درست و قوی هرگز نباید پا به این مسیر دشوار گذاشت...

  
نویسنده : saeedtz ; ساعت ۸:٥٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٦ دی ۱۳٩۱
تگ ها : تجربیات