تجربه ریاضی

در این وبلاگ در مورد ریاضیات می نویسم و تجربیاتی که در راه آموختن ریاضی آموخته ام

ریاضیات مدرسه و دانشگاه

در این متن به بررسی مباحث ریاضی تدریس شده در سیستم آموزشی ایران و چگونگی بسط و توسعه ی آن در مقاطع گوناگون تحصیلی خواهیم پرداخت.

ریاضی دبستان
در ریاضی دبستان به آموزش اعداد ساده مانند اعداد طبیعی (یک، دو، سه، چهار و ...)  و همچنین عدد صفر پرداخته می شود. عملگرهای ساده مثل جمع، تفریق، ضرب و تقسیم آموزش داده می شوند و مفاهیم ساده ی هندسه مانند شکل ها تدریس می شوند.

ریاضی راهنمایی
در ریاضی راهنمایی به آموزش اعداد پیشرفته تر مثل اعداد منفی، اعداد کسری و اعداد اعشاری پرداخته می شود. عملگرهای پیشرفته تر مثل توان و جذر آموزش داده می شوند و مفاهیم پیشرفته تر هندسه مانند محیط، مساحت و حجم تدریس می شوند. همچنین مفاهیم پیشرفته تر ریاضی مانند معادلات جبری مورد بررسی قرار می گیرند.

ریاضی دبیرستان
در ریاضی دبیرستان به آموزش اعداد پیشرفته مثل اعداد مختلط پرداخته می شود. عملگرهای پیشرفته مثل مشتق و انتگرال آموزش داده می شوند و مفاهیم پیشرفته هندسه مانند روابط هندسی و قضایای هندسه تدریس می شوند. همچنین مفاهیم پیشرفته تر ریاضی مثل توابع گراف، مثلثات، ماتریس، آمار و احتمال مورد بررسی قرار می گیرند.

ریاضی دانشگاه
در بسیاری از رشته های دانشگاهی ریاضیات بطور مستقیم یا غیرمستقیم تدریس می شود. در تمام گرایش های مهندسی دروسی مانند ریاضی عمومی (که بیشتر شامل مباحث حساب دیفرانسیل و انتگرال است)، معادلات دیفرانسیل (که تنها شامل مباحث معادلات دیفرانسل معمولی است)، محاسبات عددی (که با نام آنالیز عددی هم شناخته می شود) و ریاضی مهندسی (که شامل مباحثی از آنالیز ریاضی، توابع مختلط، جبر خطی و معادلات دیفرانسیل با مشتقات پاره ای است) تدریس می گردند. برای آشنایی با گرایش ها و دروس رشته ریاضی محض و ریاضی کاربردی نیز می توانید اینجا را مطالعه کنید.

  
نویسنده : saeedtz ; ساعت ۱۱:۳٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳ امرداد ۱۳٩٢
تگ ها : ریاضیات