تجربه ریاضی

در این وبلاگ در مورد ریاضیات می نویسم و تجربیاتی که در راه آموختن ریاضی آموخته ام

نکات مهم در ارائه ی یک سمینار (2)

6- زمان ارائه رو طولانی در نظر نگیرید. مطلب شما هر چقدر هم که جالب و جذاب باشه بعد از گذشت زمان، موجب خستگی مخاطبینتون خواهد شد و روی جذابیت موضوع هم تاثیر منفی میگذاره. ضمنا حذف جزئیات به کاهش زمان ارائه هم کمک خواهد کرد. در مجموع زمان ارائه باید نه اونقدر کم باشه که فرصت نکنید تمام موضوع رو پوشش بدید و نه اونقدر زیاد که حوصله ی همه سر بره!!!

 

7- نه زیاد سریع و نه زیاد آهسته صحبت کنید. نه زیاد بلند و نه زیاد اروم. شمرده، واضح، روون و با ریتم تقریبا یکنواخت. هر جایی که هم که لازم هست ریتم رو عوض کنید، مثلا روی مطالب اصلی کمی مکث داشته باشید یا با بالا بردن تن صدا توجه شنونده رو به موضوعات مهم جلب کنید.

 

8- ژستتون هنگام ارائه بسیار مهمه. زیاد تحرک نداشته باشید، زیاد راه نرید، دستاتون رو زیاد تکون ندید. در عین حال مثل یک چوب خشک هم نباشید!!! بیشتر زمان رو باید رو به جمعیت صحبت کنید. اینکه پشتتون رو بکنید به جمعیت و شروع کنید از روی اسلایدها خوندن صورت قشنگی نداره. باید تنها نیم نگاهی به اسلاید بندازید و توضیحات مربوطه رو برای مخاطبین شرح بدید. نگاهتون رو بین همه پخش کنید. ارتباط چشمی با حضار بسیار بسیار مهمه و موجب جلب توجه اونها میشه. ضمنا لباسی هم که می پوشید بسیار مهمه. لباستون باید مرتب، ساده و ترجیحا رسمی باشه.

 

9-  در هنگام ارائه راحت باشید.دلیلی برای ترس وجود نداره. نگران سوالاتی که ممکنه از شما پرسیده بشه نباشید چرا که شما نسبت به موضوع از بقیه مسلط ترید. اجازه ندید هیچ مساله ای تمرکزتون رو به هم بزنه. مسائلی مثل یک سوال بی ربط یا خنده، پچ پچ یا نگاه خاص یکی از حاضرین یا مشکلی در سیستم االکترونیکی کاملا طبیعیه. در این جور مواقع خونسردیتون رو حفظ کنید، مشکل بزودی برطرف خواهد شد!!!

 

10 – بطور کلی تجربه در سخنرانی ها و ارائه ها بسیار مهمه. هر چه این کار بیشتر تکرار بشه عادی و عادی تر خواهد شد. سخت ترین سمینار شما اولین سمینار شماست و آسون ترین سمینار شما آخرین سمینار شما!!! پس حتی الامکان سعی کنید تجربه ی بیشتری بدست بیارید. همیشه و در همه وقت داوطلب ارائه ی سمینارها باشید و در بین اعضای گروهتون در یک پروژه ی درسی، کار ارائه ی مطالب سر کلاس رو خودتون به عهده بگیرید. بعد از چند ارائه ی موفق خواهید دید که این مساله نه تنها سخت و استرس زا نیست بلکه خیلی هم لذت بخشه!!!

  
نویسنده : saeedtz ; ساعت ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸٩
تگ ها : تجربیات

نکات مهم در ارائه ی یک سمینار (1)

1- خیلی مواقع پیش میاد که مجبور هستیم جلوی یک جمع حرف بزنیم حالا این جمع ممکنه یه جمع خانوادگی باشه، یا جمع دوستان یا جمع همکلاسی ها در یک سمینار درسی یا جمع اساتید همکلاسی ها دوستان و خانواده در جلسه دفاعیه ی پایان نامه ی شما. برای خیلی از ماها انجام این کار سخته چون قرار گرفتن یک نفر در مقابل یک جمع بطور طبیعی استرس زیادی رو القا می کنه اما رعایت یک سری نکات کمک میکنه تا بتونیم ارائه ی خوبی داشته باشیم و در این متن قصد دارم به این نکات بپردازم با اشاره به این مساله که تاکیدم بیشتر روی ارائه ی مطالب درسی در محیط های آکادمیکه.

2- اولین و مهم ترین نکته برمیگرده به قبل از ارائه. شما باید تا جایی که ممکنه روی مطلبی که میخواهید ارائه کنید مسلط باشید. بحث رو قبل از ارائه کاملا آنالیز کنید و بررسی کنید که چه چیزی میخواهید ارائه کنید و شنونده چه انتظاری از سمینار شما داره. سوالات احتمالی رو از قبل پیش بینی کنید و جواب مناسب رو آماده کنید یا حتی در حین ارائه به سوال و جواب اشاره کنید. صرف زمان کافی و مطالعه ی مراجع مختلف در این زمینه کمک زیادی به شما خواهد کرد.

3- سمینارتون رو با یک مقدمه جامع وساده آغاز کنید. در مقدمه توضیح بدید که در این سمینار چه مطالبی مورد بررسی قرار خواهند گرفت و یک طرح کلی در ذهن مخاطبین ایجاد کنید. بعد از مقدمه به پوشش مطالب اصلی بپردازید. بهتره (بجز در مواقع خاص) تنها به ارائه ی مطالب کلی و ساده اکتفا کنید تا موضوع برای حاضرین ملموس و قابل درک باشه. می تونید جزئیات رو به بعد ارجاع بدید (مثلا بگید اگر سوالی در مورد جزئیات دارید در پایان سمینار بپرسید یا بگید جزئیات بیشتر رو میتونید در فلان مرجع پیدا کنید). ارائه ی توضیحات ریز و جزئیات زیاد شنونده رو مغشوش، سردرگم و خسته میکنه. در نهایت هم ارائه تون رو با یک نتیجه گیری مناسب به پایان برسونید.

4- قبل از ارائه ی اصلی به اندازه ی کافی تمرین داشته باشید. این تمرینات هم باعث میشه زمان بندی درستی در طول سمینار داشته باشید و هم بهتون کمک میکنه تا بر استرستون غلبه کنید. علاوه بر این بعد از چندین بار تمرین مطالب رو تقریبا حفظ خواهید شد که مسئله ی مهمی در طول سمیناره و شما رو مسلط تر به موضوع نشون میده. در صورت امکان جلوی یک یا چند نفر از اعضای خانواده یا دوستانتون تمرین کنید. حتی میتونید صدا یا تصویرتون رو ضبط کنید و بعد ایرادهاتون رو برطرف کنید.

5- در صورت امکان سمینارتون رو با استفاده از اسلایدهای PowerPoint ارائه کنید. نوشتن روی تخته در هنگام ارائه باعث به هم خوردن تمرکز حاضرین و کند شدن سرعت ارائه میشه، ضمن اینکه اسلایدها منظم تر هستن و امکان ارائه ی عکس، جدول و حتی انیمیشن رو هم به شما میدهند. اسلاید ها رو ساده، واضح و شکیل طراحی کنید تا خوندنش برای حاضرین ساده باشه. اسلایدها باید حتی الامکان حاوی متن های کوتاه و بصورت تیتروار باشه. در حقیقت باید به تیتری که داخل اسلاید هست اشاره کنید و توضیحات رو بطور کلامی و از حفظ بگید نه اینکه شروع کنید از روی اسلاید خوندن. اسلایدهای حاوی متنهای بلند و خواندن از روی اسلایدها دو تا از بزرگترین اشتباهات در ارائه ی سمینارها به شمار میروند.

ادامه دارد...

  
نویسنده : saeedtz ; ساعت ٩:۱۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٦ اردیبهشت ۱۳۸٩
تگ ها : تجربیات